Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidové noviny už v sobotu oslaví 130. výročí svého vzniku. Speciální přílohou i unikátní sekcí na webu Lidovky.cz

Titulní strana prvního vydání deníku Lidové noviny z roku 1893 foto: Lidové noviny

Lidové noviny z portfolia mediální skupiny MAFRA jsou nejstarším českým deníkem. První číslo vyšlo 16. prosince 1893 v Brně. Letošní 130. výročí vzniku Lidových novin využije současná redakce k připomenutí událostí a osobností, které se do historie listu zapsaly zvlášť výrazným způsobem.
  15:10

V sobotu 16. prosince 2023, tedy přesně v den výročí, vyjdou Lidové noviny s rozsáhlou speciální přílohou věnovanou mužům a ženám pera, kteří tvořili noviny v dobách jejich největšího rozmachu i během tragických dějinných zvratů.

Do oslav významného výročí legendární novinové značky se zapojuje také zpravodajský web Lidovky.cz. Pro své čtenáře vytvořil zajímavou dočasnou grafiku záhlaví inspirovanou historicky prvním logem Lidových novin. Zároveň nabízí novou unikátní sekci věnovanou osobnostem Lidových novin.

„Značka Lidové noviny je pro nás velkým závazkem nejen ve vztahu k slavné minulosti listu, ale především vůči našim dnešním čtenářům. Ti patří k nejloajálnějším a zároveň nejnáročnějším na trhu,“ říká ředitel redakce Veselin Vačkov a dodává: „Speciální příloha v deníku a mimořádná sekce na webu jsou naším poděkováním právě jim.“

Speciální grafika na webu Lidovky.cz u příležitosti 130. výročí

Zakladatelem Lidových novin byl Adolf Stránský v roce 1893, prvním šéfredaktorem Emil Čermák. Nejslavnější éra listu je spojena s obdobím meziválečného Československa, kdy vycházel už v Praze. Rozšiřovala se redakce a přicházeli noví spolupracovníci – mezi nimi takové literární osobnosti jako Karel Čapek, Josef Čapek, Eduard Bass, Karel Poláček, Rudolf Těsnohlídek nebo dokonce prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš.

Nacisté Lidové noviny cenzurovali a komunisté je zrušili úplně. Na konci osmdesátých let minulého století je ale znovuobnovila skupina disidentů. S počátky novodobých Lidových novin jsou spojeni lidé jako Jiří Ruml, Václav Havel či Jiří Dienstbier.

V současnosti jsou Lidové noviny vyhledávány vzdělanými a náročnými čtenáři pro své původní zprávy a investigativní kauzy z politiky a ekonomiky, erudované komentáře a názory předních osobností z domova i ze světa. Vysokou prestiž mají také kulturní rubrika a pravidelné přílohy, jako například Orientace, Akademie, Medicína a věda, Nemovitosti a magazíny Pátek LN a Esprit.

Autor: