Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Lidovky v. Rolling Stone podruhé

Česko

Lidové noviny se ještě jednou vrací k žebříčkům magazínu Rolling Stone, tentokrát k nejlepším skladbám všech dob

Projekt „500 nejlepších skladeb všech dob podle Rolling Stone“ vznikl v listopadu 2004, tedy rok poté, co stejný společenský a hudební magazín navrhl žebříček pěti set nejlepších alb historie. Ten Lidové noviny konfrontovaly minulý týden: místo Seržanta Pepře umístily na vrchol seznamu album London Calling od The Clash.

Ani desítka nejlepších skladeb, která vykrystalizovala z druhé ankety Rolling Stone a jíž vládne Bob Dylan s písní Like a Rolling Stone, se nevyhla kritice, ačkoliv Dylanův význam je nezpochybnitelný. „Dosud žádná skladba nebyla tak důležitá, aby kompletně změnila obchodní právo a umělecké konvence. Bob Dylan to dokázal. Tehdy a napořád,“ komentoval výběr redaktor magazínu David Fricke na sklonku roku 2004.

Je zajímavé, že první i druhé místo žebříčku dělají svými jmény zároveň reklamu samotnému časopisu, Like a Rolling Stone a The Rolling Stones v magazínu Rolling Stone? A i když je podobnost zřejmě čistě náhodná, lze si představit vyváženější Top 10.

Jinak a lépe?

Magazín Rolling Stone při sestavování ankety „500 nejlepších skladeb všech dob“ oslovil 172 hudebníků (hlasovali mj. Joni Mitchellová nebo Elvis Costello), kritiků a lidí z hudebního průmyslu, přičemž kritériem byla především úspěšnost a „vlivnost“ jednotlivých skladeb spíše než kvalita hudby a textů (v ideálním případě by však měly písně naplňovat obě hlediska).

První výtka žebříčku směřovala okamžitě k tomu, že byl vytvořen především s ohledem na autory a interprety, a ne na písně samotné. To, za co byla nejvíce kritizována anketa alb, je v jejím pokračování ještě zřetelnější. Z celkového počtu skladeb je 357 z Ameriky a 117 z Británie, jen deset příček obsadila Kanada a osm Irsko, přičemž z jiné země pochází jen jedna jediná skladba (La Bamba Ritchieho Valense). Mimochodem datum současného století mají jen tři písně, Hey Ya! od OutKast a dvě skladby rappera Eminema (Lose Yourself a Stan). The Beatles získali v celém seznamu nejvíce záznamů, umístili celkem třiadvacet písní, zato z desky Pink Floyd Dark Side of the Moon nedošlo na žádnou. Nikde nejsou vidět Pearl Jam, Green Day nebo Soundgarden (přitom jejich skladba Black Hole Sun byla v 90. letech přímo megahitem), a ani píseň Thriller Michaela Jacksona, která svého času nadiktovala nový směr populární hudby, a svým revolučním vizuálním zpracováním také novou éru videoklipů, se nevešla do první padesátky. Nylon jako silon Žebříčky čehokoliv (mimochodem docela nedávno přišel stejný magazín s novým nápadem: anketu „Nejlepší skladbu o tom, jak se někdo zblázní“ vyhrála Brain Damage od Pink Floyd) jsou vždycky zrádné, protože neexistuje univerzální arbitr, který by zůstal zcela nestranný. Každý je ovlivněn věkem (potažmo dobou, na jaké muzice tzv. „vyrůstal“), místem, kde žije (americká společnost vnímá řadu skladeb v historickém kontextu, který je v Evropě, resp. jiných zemích, úplně jiný), ale i osobními preferencemi. Jak může někdo porovnávat pět set alb (nebo jiné množství čehokoliv), aniž by všechny v seznamu neslyšel? Přínos a smysl podobných (hudebních) anket, ať už je sestavuje prestižní magazín nebo účastníci diskusního fóra, se dá s nadsázkou shrnout pod úsloví typu nylon jako silon nebo kolik třešní, tolik višní. Alespoň na jedné věci se všichni bezpochyby shodnou: je to zábava.

Top 10 Rolling Stone

1. Bob Dylan:

Like a Rolling Stone

2. The Rolling Stones:

Satisfaction

3. John Lennon: Imagine

4. Marvin Gaye:

What's Going On

5. Aretha Franklin: Respect

6. The Beach Boys:

Good Vibrations

7. Chuck Berry:

Johnny B. Goode

8. The Beatles: Hey Jude

9. Nirvana:

Smells Like Teen Spirit

10.Ray Charles:

What'd I Say

Top 10 podle LN

1. Elvis Presley:

That's Alright (Mama)

2. Louis Armstrong:

What a Wonderful World

3. The Beatles:

Let It Be

4. Johnny Cash: Hurt

5. Queen:

Bohemian Rhapsody

6. Deep Purple:

Smoke on the Water

7. The Doors: Light My Fire

8. John Lennon: Imagine

9. Joy Division:

Love Will Tear Us Apart

10. Black Sabbath:

Paranoid

FLASHBACK: Žebříček čtenářů Lidových novin

Pro nejlepší desku hlasovali v minulém týdnu i čtenáři LN na portále www.lidovky.cz.

Ze 17 desek se do čela záhy vyhouply dvě: „Seržant Pepř“ a „Odvrácená strana měsíce“ od Pink Floyd. Ve finále Beatles nakonec zvítězili, navíc obsadili i další dvě pozice s „Bílým albem“ a Revolverem. Celkové výsledky se mnohem víc přibližují žebříčku LN než magazínu Rolling Stone. Docela nečekané je třeba třetí místo pro elektroniky Kraftwerk nebo páté místo pro metalovou klasiku Black Sabbath. Vliv toho, že je britská scéna přece jen blíž, se promítl ve více hlasech pro The Smiths a Joy Division než např. Michaela Jacksona. Naopak nejníže skončily desky Marvina Gaye - What's Going On (7), Rubber Soul od Beatles (9) a Blood On The Tracks Boba Dylana (14).

1. The Beatles:

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club

Band (328)

2. Pink Floyd:

Dark Side of the Moon (274)

3. Kraftwerk:

The Man-Machine (71)

4. The Beatles:

The Beatles (The White Album) (68)

5. Black Sabbath:

Paranoid (60)

6. Clash:

London Calling (48)

7. Joy Division:

Unknown Pleasures (43)

8. The Rolling Stones:

Exile on Main Street (35)

9. The Beatles:

Revolver (34)

10. The Smiths:

The Queen Is Dead (33)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!