Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Lídr ztratil body v přesilovce

Doma se podělili o body teprve podruhé v sezoně. Fotbalisté Plzně si proti třetímu Jablonci počínali mnohem aktivněji než minulý týden Sparta, ale lídrovi ligy převaha vynesla jen remízu.

PLZEŇ Ligové jaro zatím patří Jablonci, nic na tom nezměnila ani vedoucí Plzeň. Ani víc než půlhodinová přesilovka nepomohla jejím fotbalistům k vítězství – o body se museli se třetími Severočechy podělit.

„Mohli jsme vyhrát, ale také jsme předvedli velkou vůli. Pokud budeme stejně pokračovat ve zbývajících kolech, budeme úspěšní,“ tvrdil trenér Plzně Pavel Vrba.

Konečné skóre ze Štruncových sadů může nejvíc těšit druhou Spartu. Jablonec zůstává v tabulce stále za obhájcem titulu, který může po pondělním derby se Slavií stáhnout náskok Západočechů na šest bodů.

Domácím se povedlo hlavně střídání. Až příchod Jana Rezka zajistil Plzni vedení. Reprezentační útočník se mezi náhradníky ocitl vůbec poprvé v sezoně a správně ho to nažhavilo.

Na začátku druhé půle si vykoledoval penaltu po nepatrném souboji s Vítem Benešem, kterého sudí po druhé žluté kartě vyloučil.

Zahrávání pokutového kopu po nepovedené zkušenosti na Slovácku Rezek přenechal raději Pavlu Horváthovi. Plzeňský kapitán se ale trefil jen do tyče, u odraženého balonu se ocitl nejdřív faulovaný hráč a se štěstím dorazil přesně. Na svou jedenáctou trefu v sezoně čekal Rezek od konce října.

Podle všeho mělo být rozhodnuto, ale hosté si s komplikacemi poradili bravurně. Po osmi minutách vyrovnal David Lafata a ve zbytku času se už oslabený soupeř soustředil na jediné: udržet vyrovnaný stav. „Po tom, jak se věci sešly, jsme víc chtít nemohli,“ uznal kouč Jablonce František Komňacký.

Střelci Plzně a Jablonce jsou v lize zatím jednoznačně nejpilnější, ale při jejich vzájemném souboji dlouho nebylo znát, že před včerejším střetnutím dali dohromady už 100 gólů. Alespoň v počtu nastřelených tyčí měla Plzeň jasně navrch. Už před přestávkou hned dvakrát do konstrukce jablonecké branky zamířil míč v 11. minutě. Nejdřív po Bakošově přímém kopu, při kterém předvedl zákrok večera brankář Valeš. Po hlavičce dorážejícího Bystroně by už zasáhnout nezvládl, ale na jablonecké straně zase zaúřadovalo štěstí. „Jasná tutovka, to jsem měl dát,“ kál se Bystroň. Stejně jako Rezek v samotném závěru. Kdyby si počínali lépe, mohla být Plzeň na konci šťastnější.

Viktoria Plzeň 1 Baumit Jablonec 1

Branky: 54. Rezek - 62. Lafata. Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Teuber. ŽK: Bakoš, Rajtoral, Petržela - Vošahlík, Beneš, Piták, Eliáš. ČK: 53. Beneš. Diváci: 7425 (vyprodáno). Poločas: 0:0 Plzeň: R. Pavlík - Rajtoral, Neuwirth, Bystroň, Limberský - Petržela, Horváth, Trapp (79. Fillo), Kolář, Ďuriš (40. Rezek) - Bakoš (88. Jiráček). Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, P. Pavlík, Kovařík - Vošahlík (83. Hejda), Vaněk (54. Drsek), Jarolím, Loučka, Piták - Lafata (90. Třešňák).

Program ligy

Dnes: 16.00 Liberec - Olomouc (ČT4), 18.00 Slovácko - Příbram, 19.00 Teplice - Mladá Boleslav. Zítra: 17.00 Č. Budějovice - Ústí n. L., Bohemians 1905 - Brno (Sport 2), Hradec Králové -Ostrava. Pondělí: 20.00 Sparta Praha - Slavia Praha (ČT4).