Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Lidskému zraku začnou pomáhat implantáty

Česko

Pamatujete si ještě sci-fifilm Bertranda Taverniera Smrt v přímém přenosu z roku 1980? Neodbytný novinář si tam nechal do svého levého oka implantovat kameru.

Podobné zařízení se nyní stává realitou.

Tavernierovo drama s Romy Schneiderovou a Harveyem Keitelem chtělo především varovat diváky před stále útočnější mediální posedlostí „lidskými dramaty života a smrti“, čímž zůstává dodnes aktuální. Nadčasovou se však jeví i jeho myšlenka očního implantátu.

Jeho skutečné použití by však mělo mít daleko humánnější účel než ve filmu - pomáhat při opravdu těžkých poškozeních sítnice.

Teleskop v oku

Jde o takzvaný Implantable Miniature Telescope (IMT), který vytvořili lékaři a technici firmy VisionCare. IMT je speciální miniaturní zařízení, které se voperuje do nemocného oka, kde je umístěno na rohovce a umožňuje nemocnému alespoň něco vidět. Zařízení vymyslel doktor Isaac Lipshitz.

IMT zvětšuje nemocnému člověku předměty, na které se dívá, zhruba dvakrát až třikrát (podle modelu přístrojku). Princip přístroje je velmi jednoduchý: „teleskop“ prostě předává zvětšený obraz na zdravé části sítnice. Lze tedy hovořit o efektu zoomu, který je stejný jako u pankratického objektivu moderních fotoaparátů. Znamená to, že se plynule mění ohnisková vzdálenost mezi dvěma krajními hodnotami, čímž si pozorovaný předmět vlastně přibližujeme.

V budoucnosti prý IMT dokáže plně nahradit brýle i kontaktní čočky.

Nanosenzor proti glaukomu

S dalším závažným očním onemocněním (glaukomem čili zeleným zákalem) se lidé rozhodli bojovat pomocí nanotechnologií.

Vědci z Purdue University vypracovali nanosenzory, které se implantují do oka a napomáhají léčbě glaukomu.

Zelený zákal je velmi vážné onemocnění očí, které bez včasné léčby končí i trvalou ztrátou zraku. Zákeřná je tato nemoc bohužel tím, že nemocný dlouho nepociťuje žádné vážnější příznaky - dokud není narušeno jeho centrální vidění. Jak však nervová oční vlákna postupně zanikají, začne mít nejdříve drobné výpadky v zorném poli a v pokročilém stadiu se mu rapidně zhorší zraková ostrost.

Hlavním „vrahem“ zrakových nervů je u tohoto onemocnění zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Tento tlak se může zvýšit během několika hodin i minut. Proto je nezbytné jej neustále měřit, ale není samozřejmě možné chodit k lékaři každý den, nebo dokonce každou hodinu. Právě tento problém by měl vyřešit nanosenzor.

Pacientovi se implantuje do nemocného oka mezi dvě vrstvy tkání, kde měří tlak nitrooční tekutiny a informaci o jeho výši zasílá pomocí nanozesilovače do vnějšího přijímače, který má nemocný neustále u sebe. To zaručuje nepřetržité monitorování tlaku v pacientově oku, a pokud dojde k jeho náhlému zvýšení, nemocný okamžitě informuje svého lékaře.

V prosinci začnou zkušební testy nanosenzoru na zvířatech a do 18 měsíců se prý budou moci provést klinické testy na prvních pacientech.

Hi-tech vtípek pro oči

Mezi vynálezy, které mají pomáhat lidskému zraku, ovšem najdeme také nemálo bizarností. V jednom e-obchodu se tak nedávno objevila elektronická pomůcka, nazvaná USB Eye Massager (na snímku). Jde prý o oční masážní přístroj. Přístrojek patří do rodiny USB přídavných zařízení - jeho využití by tedy mělo vypadat tak, že jej zasunete do USB portu vašeho PC, zvolíte si druh masáže a přiložíte jej k očím... Jde ale jen o vtípek ve stylu žertovných předmětů. Pokud jste unaveni neustálým koukáním do počítačového monitoru, tahle masáž vám asi moc nepomůže.

Autor: