Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidstvo „ohřívá“ i Antarktidu

Česko

Vědci poprvé doložili přímý vliv činnosti člověka na oteplování polárních oblastí

LONDÝN K rychlému oteplování klimatu v polárních oblastech přispěla lidská činnost a nelze je vysvětlit jen cyklickými změnami podnebí. Tvrdí to studie britských vědců, která byla zveřejněna v posledním čísle odborné revue Nature Geosciences.

Je to poprvé, kdy vědecká studie dala do přímé souvislosti změny klimatu na pólech s činností člověka. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) loni ve své zprávě uvedl, že stopy lidské činnosti jsou patrné ve všech oblastech země s výjimkou Antarktidy.

Vědci vedení Nathanem Gillettem z britské University of East Anglia zkoumali teploty v Antarktidě, jak je za posledních 50 let zaznamenalo 70 různých stanic. Dat z Arktidy je k dispozici víc. Experti pracovali se záznamy o průměrných teplotách za poslední století, které jsou výsledkem měření na 80 stanicích. Nashromážděné údaje zpracovali za pomoci čtyř nejnovějších počítačových modelů vývoje klimatu.

Činnost člověka -jediné rozumné vysvětlení „Tyto změny není možné vysvětlit jen přírodními procesy,“ řekl Gillett. „Těchto výsledků dosáhnete, jen když zapracujete lidský vliv. S lidským faktorem jsou tato zjištění logická a předvídatelná. Bez něj tomu tak není.“ „Je to první studie svého druhu zkoumající nejlepší data, která jsou k dispozici. A ukazuje významný vliv člověka,“ řekl Peter Stott, který v britské meteorologické službě vede oddělení sledující změny klimatu a na studii se také podílel.

Studie ukázala, že za posledních 40 let se zvýšila průměrná teplota v Arktidě o dva stupně Celsia. V Antarktidě je to asi o jeden stupeň, ovšem jde o průměr. V některých oblastech zde ke zvýšení teplot nedošlo.

Polární oblasti jsou z klimatického hlediska nejproměnlivější, a proto je obtížnější než jinde zjistit nějaký posun, řekl Gillett. Mezivládní panel pro změnu klimatu v loňské zprávě vynechal právě Antarktidu, protože neměl k dispozici studii, jež by se polárními regiony zabývala.

Problém spravené ozonové díry Podle Gilletta oteplování v Antarktidě povede především k ubývání ledovců na pobřeží a ke zvýšení hladiny moří. Dosud zvyšování průměrných teplot paradoxně zmírňovala ozonová díra nad jižním pólem, ale vědci očekávají, že s jejím zacelováním budou stoupat i teploty.

Deník The Independent napsal, že studie oslabuje argumenty skeptiků, podle nichž oteplování v Arktidě vysvětlují přirozené výkyvy klimatu.

Nicméně jeden z autorů studie, profesor Phil Jones z University of East Anglia, je skeptičtější. „Stále si myslím, že řada lidí, včetně některých politiků, nebude chtít přijmout argumenty nebo něco dělat, dokud neřekneme, že nějakou konkrétní událost - jako povodeň nebo vlnu veder - způsobili lidé. Dokud se nedostaneme k událostem v menším měřítku, myslím, že lidé budou o důkazech stále pochybovat,“ řekl Jones.

***

Za posledních čtyřicet let se v Arktidě průměrná teplota zvýšila o dva stupně Celsia

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...