Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rus ustupuje, jen když dostane na budku, reagoval Lipavský na slova o příměří

Česko

  12:36
Je čas mluvit o příměří, řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda ANO Radek Vondráček. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ale Rusové ustupují až tehdy, když „dostanou na budku“. V tutéž chvíli ale podle něj ruská propaganda stále mluví o tom, že půjdou do Pobaltí, na Polsko nebo Moldavsko. Za své činy by Rusové měli podle Lipavského nést odpovědnost.

„Rusové u Chersonu ustupují, ukrajinské armádě se podařilo postoupit. Není tedy teď čas, kdy by se mělo hovořit o příměří? Doufám, že tím nebudu označen za ruského švába,“ řekl Vondráček, podle nějž v každém konfliktu je nejdřív třeba uzavřít příměří a až následně dojednat trvalý mír. Ten podle něj jde jen velmi těžko dojednat přímo ze zákopů.

„Málo se bavíme o míru. Pořád se řeší tribunály a eskalace konfliktu, ale je čas mluvit o příměří. To mi ve veřejném prostoru chybí,“ prohlásil v Partii Vondráček. „Mluvit se má i s těmi, se kterými se nekamarádím,“ dodal.

Ministr zahraničí Lipavský s ním ale nesouhlasil. „Probíhala dlouhá jednání s Ruskem na všech možných platformách. Přesto se Rusové rozhodli zaútočit, vedou osm měsíců naprosto nesmyslnou krvavou válkou. Mobilizuje další muže, posílá tam rakety, jak se chcete bavit o míru? Ukrajina má právo bránit svou celistvost a nezávislost,“ upozornil Lipavský a pokračoval.

Podle Vondráčka se ale v diplomacii má „vždy komunikovat“. „Váleční štváči nejsou můj šálek čaje,“ pustil se do ministra. Podle Lipavského je ale bývalý šéf Sněmovny za hnutí ANO „mimo“.

„Rusko anektovalo ilegálně Krym, to samé předvedli se čtyřmi dalšími oblastmi. Dneska z vašich úst zaznívá volání po míru. To přesně Rusko chce, zabetonovat se v těch hranicích. Pokud mluvíte o míru, mluvíte přesně o tomhle. Ukrajina má právo bránit své území,“ nesouhlasil ale ministr zahraničí.

„Když Rusko dostane na budku, umí ustoupit. Viděli jsme bitvu o Kyjev, Hadí ostrov. Rusko rozumí síle. Byla to porážka. Neumím si představit, že bych jako člen vlády nepodporoval Ukrajinu. Ruská propaganda mluví i o tom, že půjdou do Pobaltí, Polska, Moldavska. Ať se Rusko stáhne z Ukrajiny, nese odpovědnost, zaplatí škody, a pak se dá mluvit o míru,“ zdůraznil v pořadu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat