Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Liška Bystrouška dostává lipovou pravnučku

Česko

LOŠTICE Více než metr vysokou plastiku pravnučky lišky Bystroušky dokončuje v Lošticích na Šumpersku řezbář Jaroslav Beneš. Chce tak připomenout spojení lišky Bystroušky s regionem i pověsti, které o této šelmě v kraji vždy kolovaly. Poprvé si plastiku budou moci lidé prohlédnout v sobotu.

Liška Bystrouška pochází podle pověsti z hájovny nad vesničkami Vacetín a Veselí nedaleko Loštic. Inspirovala Rudolfa Těsnohlídka, který ji přesunul do lesů severně od Brna. Motivací pro řezbáře byly právě prastaré pověsti, které již upadají v zapomnění. Beneše navíc inspiroval k vytvoření sochy Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance, který se také zasloužil o vybudování Naučné stezky lišky Bystroušky. „Jako malého kluka mě táta vozil na motorce po okolí. Když jsme jeli kolem lesa, vyprávěl mi o lišce. Drobné dárky z cest byly také jako od lišky. Zavzpomínal jsem si tedy na mládí a řekl, že lišku vyřežu. Už to ale nemůže být Bystrouška, ale její pravnučka. Udělal jsem ji z lásky k Lošticím,“ vysvětlil Beneš.

Plastiku pořídil z lipového dřeva, strom vyrostl právě u hájovny ve vesničce Veselí. Práci řezbář zahájil zhruba před šesti týdny, další týdny pak věnuje doladění detailů, vyřezávání srsti a podobně. Protože chytrým a mlsným liškám z okolí Loštic vždy nejvíce chutnaly tvarůžky a jitrnice, nese si jednu masovou laskominu s dvěma špejlemi i pravnučka. Jak jinak než v proslulém loštickém poháru.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...