BRNO Skoro tři čtvrtiny pro Ondřeje Lišku, čtvrtina pro jeho oponenta Matěje Stropnického. Takový je poměr sil ve Straně zelených po třídenním brněnském sjezdu.
Liška a jeho věrní vyhráli na celé čáře: vnitrostranickým oponentům neumožnili prosadit své lidi do vedení, omezili jim možnost vystoupení, a dokonce zreformovali republikovou radu, která bývala dříve jejich základnou. Nyní bude rada složená především ze zástupců regionů podle počtu členů.
Vnitrostranická opozice končí. Ale jen podmínečně Ještě na sjezdu oznámil nový předseda Ondřej Liška, že sociální demokracie začíná mít strach a má zájem zabránit proniknutí informace o jednotě strany na veřejnost, protože se bojí odlivu voličů. Jaroslav Tvrdík z ČSSD to vzápětí popřel.
Sjezd Strany zelených byl oproti očekávání klidnější zejména kvůli omezení počtu vystoupení. Aby někteří kritici získali šanci vystoupit déle, uchýlili se ke kandidatuře na funkce a své názory vyříkali v rámci volebních projevů.
Například Josef Jadrný tak připomenul, že voliči straně ukázali ve volbách opakovaně záda, ale že jejich vnitrostranická platforma Demokratická výzva splnila svůj cíl. „Převedla vnitrostranickou opozici od sjezdu ke sjezdu,“ oznámil s tím, že podmínečně končí. Závisí však na tom, zda se Liška oprostí od některých postupů prosazovaných Martinem Bursíkem. A za možného vůdce platformy označil Liškova protikandidáta na funkci předsedy Matěje Stropnického.
Do voleb noví lidé, ale ne ti, kteří dali straně košem Nové vedení je rozhodnuto ještě upravit kandidátky pro nadcházející poslanecké volby. „Obecně je chceme posílit. V některých krajích více, v jiných méně,“ potvrdil LN znovuzvolený místopředseda Martin Ander. Jednají s dalšími osobnostmi, a to i mimo stranu. Podle něj je ale pravděpodobně vyloučeno, aby se vrátili například lidé, kteří měli kandidovat za Demokratickou stranu zelených jejich bývalé poslankyně Olgy Zubové.
Za prioritu mají zelení boj s korupcí, zavedení limitu pro náklady stran na volební kampaně a také přímou volbu prezidenta.
***
2006 Ve volbách do Poslanecké sněmovny SZ získala 6,29% hlasů a šest poslaneckých křesel (3% mandátů). 2007 Ve straně se zformovala frakce Martina Bursíka (Kateřina Jacques, Přemysl Rabas a Ondřej Liška), opozici vede Dana Kuchtová (Matěj Stropnický, Olga Zubová a Věra Jakubková). 18. července 2008 Dana Kuchtová oznámila, že bude kandidovat na předsedkyni proti Bursíkovi. září 2008 Po teplickém sjezdu vznikla iniciativa Výzva předsednictvu Strany zelených.
31. ledna 2009 rodí se frakce Strany zelených Demokratická výzva v čele s Danou Kuchtovou a Martinem Čáslavkou. 8. března 2009 Republiková rada vyloučila Danu Kuchtovou, Martina Čáslavku, Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou ze strany. 8. června 2009 Předseda Martin Bursík rezignoval na svůj post. Důvodem byla drtivá prohra v eurovolbách. prosinec 2009 Ondřej Liška se stal řádným předsedou strany.