Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Literární hvězdy nad Prahou

Česko

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2008 představí 384 vystavovatelů ze 36 zemí a jazykových oblastí. Pořadatelé očekávají od 24. do 27. dubna okolo třiceti tisíc návštěvníků.

Svět knihy, který se i při svém 14. ročníku vrací do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, má pověst akce atraktivní pro nakladatele i fanoušky literatury. Je to mj. dáno tím, že se zde přirozeně prolíná veletržní dění s literárním festivalem. Chystají se například semináře a workshopy k aktuálním problémům, jako jsou autorské právo a technické novinky, a zároveň se čtenářům otvírá prostor zaplněný desítkami tisíc knížek, kde mohou potkat desítky domácích i zahraničních spisovatelů. Čtyři dny představují uragán autogramiád, besed či autorských čtení, které doprovázejí literární a výtvarné dílny, vyhlašování cen i „anticen“, filmové projekce, výstavy, koncerty a divadelní představení.

Na své si přijdou milovníci všech literárních žánrů a pořadatelé nezapomínají ani na speciální akce pro děti. Připraveno je celkem 361 pořadů, na nichž vystoupí 489 účinkujících, a 18 výstav. Nejrůznější doprovodné programy se navíc objeví i mimo areál Výstaviště - kupříkladu v Café a knihkupectví Fra, Café Nordica, Divadlech Viola či DISK, Francouzském institutu, Galerii Vltavín, Kině Atlas, Národní knihovně nebo v Paláci Kinských.

Psáno španělsky Mezi vystavovateli ze 36 zemí a jazykových oblastí mají letos poprvé své zastoupení Argentina a Indie. Mimořádnou pozornost na sebe přitahuje literatura ze země, která je na Světě knihy čestným hostem. Letos padla volba na Španělsko. „Byl to náš dluh, že se španělská literatura dosud na veletrhu ve větší míře neprezentovala,“ říká španělský velvyslanec Antonio Pedauyé González. „Česká republika je sice malou zemí, ale je to evropská kulturní velmoc.“ Do Prahy ovšem zavítají také španělsky píšící autoři z Argentiny, Chile, Kostariky, Peru či Mexika. „Souvisí to s rostoucím významem španělštiny ve světě i s tím, že jsme chtěli upozornit na rozsáhlé aktivity českých překladatelů a nakladatelů, kteří se této jazykové oblasti věnují,“ poznamenává Dana Kalinová, ředitelka Světa knihy.

O prolog k setkáním se španělskou a iberoamerickou literaturou se postará I. Bienále Kafka/Borges, které začíná dnes ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Zúčastní se ho významní germanisté, hispanisté a spisovatelé, z nichž mnozí vzápětí zavítají na Svět knihy. Mezi nejvýznamnější hosty patří spisovatelka a překladatelka María Kodama de Borges, vdova po argentinském spisovateli Jorgem Luisi Borgesovi.

Láska a vášeň Prezentace španělských literátů navíc pořadatele volně inspirovala k výběru tématu Láska a vášeň v literatuře, které prochází dramaturgií celého programu. Prostřednictvím diskusí, čtení či výstav se budou reflektovat otázky s tímto tématem spojené. Kupříkladu co je to erotické písemnictví a jak je vymezit vůči pornografickému čtivu nebo galantní literatuře? Mnohé z pořadů budou vzhledem k tomu, že se dotýkají tabuizovaných oblastí, nepřístupné do 15, nebo dokonce do 18 let. „Nešlo nám ale jen o vztah literatury a erotiky,“ zdůrazňuje Dana Kalinová, ředitelka Světa knihy. „Zajímá nás i vášeň ve smyslu absolutního zaujetí pro něco. A navíc se tohle téma dotýká rovněž emocionální síly četby knih a toho, jak silné zážitky může čtení lidem zprostředkovat.“

Mnoho spisovatelů, kromě španělsky píšících, zavítá na Svět knihy tradičně i z německé jazykové oblasti - v rámci literárního programu Das Buch se představí autoři z Německa, Rakouska a Švýcarska. K největším literárním hvězdám mezi zahraničními hosty patří Andrzej Sapkowski, který se proslavil fantasy ságou o zaklínači Geraltovi, podle níž vznikla počítačová hra i televizní seriál. Zkrátka ale nepřijdou ani fanoušci domácích spisovatelů. Daniela Fischerová, Emil Hakl, Pavel Kohout, Arnošt Lustig, Zdeněk Mahler, Lenka Reinerová, Ludvík Vaculík, Michal Viewegh... To je jen malý výčet z desítek autorů, s nimiž se v následující dny můžete na Světě knihy setkat.

Autor: