LM: Arsenal Spartě utekl

Český mistr dostal ve druhém poločase dvě branky, a jeho šance na postup jsou malé

PRAHA Domácí bitva s Arsenalem prakticky rozhodla. O vidinu postupu do Ligy mistrů připravil fotbalisty Sparty už úvodní zápas třetího předkola. Prohra 0:2 nedává českému mistrovi velké naděje do odvety, která se hraje za dva týdny v Londýně.

„Bylo by to obrovské překvapení, kdybychom to otočili. Naše šance jsou minimální,“ přiznal trenér Michal Bílek. „Jinak musím hráče pochválit. Pracovali naplno celých devadesát minut,“ ocenil výkon svých svěřenců. Mnohem více spokojený byl kouč Arsenalu Arsene Wenger. „Museli jsme být trpěliví a nedělat chyby. Těší mě, že jsme náskok zvýraznili. 1:0 by pro nás bylo málo.“

O nerozhodný stav obral Spartu dvacet minut před koncem Cesc Fabregas. Stačila „maličkost“ – domácí obrana na okamžik polevila v koncentraci. Nedůraznou přihrávku Horvátha vypíchl Clichy. „Bohužel jsem ho neviděl,“ povzdechl si chybující sparťan. Z nabíhající trojice spoluhráčů si Clichy vybral portugalského záložníka, od něhož putoval míč za Poštulku.

Po poslední akci zápasu bylo na Letné ještě smutněji. Sagna zakončil sólo pasem na Hleba, který přidal druhý zásah do sparťanské sítě.

Střelec prvního gólu se stal pro domácí diváky nepřítelem číslo jedna. „Ten zápas bude Arsenal bolet,“ sliboval Tomáš Řepka soupeři. Fabregas zařídil pravý opak. Skosil domácího kapitána hrubým zákrokem u středového kruhu a vysloužil si za to žlutou kartu. Řepka ještě několik minut na trávníku pokulhával, než ho musel vystřídat Brezinský.

Každý následující Fabregasův kontakt s míčem proto doprovázel pískot domácích fanoušků.

I Sparta měla blízko ke gólové radosti. Na konci úvodní desetiminutovky Horváth elegantní přihrávkou přeloboval obranu Arsenalu. Za ní pohotově přisprintoval Rezek, rázně se opřel do míče a Lehmann si mohl oddechnout. Balon se odrazil od tyče. Sparťané se oklepali z počáteční nervozity a nepustili londýnské mužstvo do soustavnějšího tlaku.

Další výraznější šance se dočkali až při závěrečném náporu. Lehmannův postřeh vyzkoušel hlavičkující Došek. Po skrumáži v hostující šestnáctce a pádu Abrahama zůstala píšťalka sudího navzdory penaltovým prosbám zticha.

Publikum na vyprodané Letné si od začátku našlo mezi hráči Arsenalu také svého oblíbence.

Mohutný aplaus slyšel Tomáš Rosický. Sparťanský odchovanec dlouhé minuty nebyl na levé straně zálohy moc vidět.

Výjimečné schopnosti připomněl až po výměně stran. U rohu se zbavil sparťanských hlídačů a poslal míč na lépe postaveného Van Persieho. Nizozemský útočník protáhl Poštulku pohotovou střelou.

Další informace čtěte na straně 18

***

Sparta Praha 0

FC Arsenal 2

Branky: 72. Fabregas, 90+2. Hleb. Rozhodčí: Medina - Yuste Jiménez, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Hušek, Kulič - Fabregas, Flamini, Van Persie. Diváci: 19.586 (vyprodáno). Poločas: 0:0. Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka 37. Brezinský), Kadlec, Kladrubský - Abraham, Hušek, Horváth (86. Limberský) Kulič, Rezek (59. Matušovič) - Došek. Arsenal: Lehmann - Sagna, Touré, Gallas, Clichy - Eboue, Fabregas, Flamini Hleb, Rosický (80. Song) - Van Persie.