26. října 2007 19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Děti čeká nové očkování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Očkování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování. | foto: ČTK

PRAHA Farmaceutické firmě Wyeth se podařilo prosadit povinné očkování všech dětí proti pneumokokovým nákazám. Novinka přitom přijde stát na čtyři sta milionů korun ročně. To odpovídá nákladům na všechna v současnosti povinná dětská očkování dohromady. Odborníci přitom přínos plošné vakcinace zpochybňují.

„Bude snaha toto očkování zavést jako plošné do očkovacího kalendáře dětí,“ potvrzuje hlavní hygienik Michael Vít. Letos se začal Prevenar americké firmy Wyeth proplácet ze státní kasy zhruba třinácti tisícům dětí z rizikových skupin – těm, které infekce víc ohrožuje nebo které trpí jejím opakováním. Vít chce, aby nejpozději do tří let byly injekce Prevenaru povinné pro všechny děti.

Rychleji to podle Víta nejde. Odborníci musejí nejprve určit, v kolika měsících se dítě bude očkovat, a ve státním rozpočtu se musí najít oněch čtyři sta milionů korun. Konečné slovo má sice ministr zdravotnictví, názor hlavního hygienika je pro něj ale rozhodující. „Pokud on řekne, že chce plošné očkování, je to na dobré cestě,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Otázkou je, zda se plošné očkování vyplatí. Pneumokoky má skoro polovina lidí běžně v nosohltanu, aniž by způsobily nemoc. Při oslabení hostitele se ale infekce může vyvinout. Mezi závažná onemocnění patří zápal plic, zánět mozkových blan a pneumokoková otrava krve. Většině vážných problémů se ale dá zabránit včasným nasazením antibiotik.

„Ročně u nás zemřou v důsledku pneumokokových infekcí nejvýš tři lidé, závažné komplikace má asi pět,“ říká Lukáš Dostal, odborník na očkování. „Neexistuje žádná studie, která by dokládala, že se očkování za tolik peněz vyplatí,“ upozorňuje Dostal a vysvětluje, že pneumokoků je víc než 90 typů. Vakcína přitom funguje jenom proti sedmi z nich.

Další podrobnosti
o očkování proti pneumokokovým nákazám
si přečtěte v sobotním vydání deníku

  • 19Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz