Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

LN: O ruské přítomnosti nebyla řeč

Česko

  11:08
Americký radar v Brdech - Jednání na obou stranách Atlantiku vstupují do závěrečné fáze, ale uzavřou se nejspíš až na jaře, řekl pro LN náměstek ministra obrany USA Eric Edelman.

Náměstek ministra obrany USA Eric Edelman foto: Lidové noviny

LN Při poslední návštěvě v Praze vyvolal váš nadřízený, ministr obrany Robert Gates, docela pozdvižení, když naznačil možnost „ruské přítomnosti“ v objektu brdského radaru...
To si umím představit.

LN Jak to myslel? Mělo by jít o inspekce, nebo o nějakou stálou přítomnost ruských styčných důstojníků?
Zaprvé bych chtěl zdůraznit, že se ještě nic nedomluvilo. Není to nic jako „o nás bez nás“. Pouze se snažíme vyjít vstříc ruským obavám -chceme, aby všechno bylo transparentní, dobrovolné a reciproční. Nelišilo by se to od jiných dohod typu CFE (Smlouva o konvečních silách v Evropě) nebo Otevřené nebe. To zahrnuje reciproční inspekce, výměnu dat, upozornění na různé aktivity. Takže nebyla vůbec řeč o ruské přítomnosti, dočasné přítomnosti ani o ničem takovém. A navíc, o ničem takovém nebude rozhodnuto, aniž by s tím byly vlády v Polsku a České republice srozuměny.

LN V jaké fázi se nyní jednání nacházejí?Kdy se uzavřou? Do konce roku už asi ne, takže na jaře?
Ano, tak nějak.

LN Je pravda, že se všechno protahuje kvůli zpoždění ve vyjednávání s Polskem? Osobně se na těchto jednáních nepodílím, ale pokud vím, tak jednání s Čechy i Poláky jsou velmi konstruktivní, profesionální, a pokud může být řeč o nějakém zpoždění v Polsku, tak to lze připsat na vrub faktu, že tam právě proběhly volby. Právě sestavují novou vládu, takže logicky bude jisté zpoždění.

LN Vyjednávají podle vás Češi tvrdě?
Kdykoliv se jedná o něčem takovém, vždycky se vyskytnou nějaké nepříjemné záležitosti. Všechna jednání o tzv. „statusu jednotek“ jsou velice obtížná a trvají dlouho. Takže určitě přetahování je celkem normální.

LN Co když se s Čechy a Poláky dohodnete, ale nepodaří se vám zlomit ruský odpor k protiraketovému štítu?
Už řadu měsíců se snažíme o téhle otázce s Rusy jednat. Domníváme se, že by bylo nejlepší dosáhnout proti hrozbě z Íránu spolupráce Spojené státy-NATO-Rusko. Ono se zapomíná, že Rusové protiraketovou obranu už mají - i když na rozdíl od té naší jde ale o rakety s jadernými hlavicemi. Oba systémy bychom chtěli propojit. Navrhli jsme jim to a oni o tom ještě uvažují. Stejně tak jsme jim navrhli fázovou aktivaci radaru, ne založenou na zpravodajský projekcích, ale na jasných faktech. Takže ano, chceme, aby se na štítu podíleli, ale nedovolíme, aby zmařili úsilí, které považujeme za nezbytné pro ochranu Evropy a Spojených států.

LN Nemáte ale spíš pocit, že se Rusové nyní s Íránci sbližují?
Rusové mají s Íránem už mnoho let komplexní vztahy, které mají velmi důležitý komerční rozměr - ať už jde o dostavbu jaderné elektrárny v Bušéhru nebo nejrůznější prodeje zbraní. Ale podle mě se vůči němu nechovají přátelštěji - vždyť schválili třeba dvě vlny sankcí.

LN Nedávno ruský prezident Putin přirovnal umístění komponentů protiraketového štítu ve střední Evropě ke kubánské krizi. Co tomu říkáte?
To mi přijde trochu přehnané. Řekl bych, že je veliký rozdíl mezi rozmístěním raket středního doletu s nukleárními hlavicemi 150 kilometrů od našich hranic a dneškem, kdy Rusko nepovažujeme za nepřítele a chceme uvést do chodu systém, který žádnými bojovými hlavicemi nedisponuje. Jak řekl můj šéf (Robert Gates), jedna studená válka stačila. O žádnou další nestojíme.

LN Nebylo to od Putina varování, že se Rusko v případě umístění radaru a antiraket zachová stejně jako Kennedyho administrativa v roce 1962?
Mám pocit, že by bylo docela obtížné uvalit námořní blokádu na Českou republiku... Ale vážně. Myslím, že bychom neměli dovolit, aby nevhodná přirovnání určila tón debaty. Měli bychom se bavit o faktech, a ne o nějakých emocionálních výzvách.

LN Z Prahy letíte přímo do Afghánistánu, mluvili jste tady také o tamní české misi?
Samozřejmě byla řeč o tom, že Češi mají převzít velení PRT (Provinčního rekonstrukčního týmu) v Logaru. Těší nás, že jsou navíc ochotni uvažovat o dalších možnostech - ale nic konkrétního se ještě nedohodlo. Dobré je také to, že Češi kladou méně omezení pro nasazení svých vojáků než některé jiné země. Za to jsme vděční, čím méně výjimek, tím snazší je to potom pro velitele ISAF. V tomto směru jsou prostě Češi exemplární příklad.

Kdo je Eric Edelman
Náměstek ministra obrany USA pro politické otázky Eric Edelman působí v Pentagonu od srpna 2005, kdy vystřídal známého neokonzervativce a jednoho z architektů irácké války Douglase Feitha. Je kariérním diplomatem, a dokonce se o něm uvažovalo jako o prvním náměstkovi ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Působil jako velvyslanec v Turecku a v polovině 90. let také jako zástupce šéfa mise v Praze. V minulosti dělal poradce viceprezidentovi Dicku Cheneymu a má dlouhodobě blízko k předním neokonzervativcům.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....