6. srpna 2007 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Paroubek najal známého právníka kvůli milence

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA „Paroubek s milenkou na dovolené“. Tento a další titulky článků v deníku Blesk pobouřily předsedu ČSSD natolik, že si najal jednoho z nejznámějších právníků a rozhodl se umravnit český bulvár. S pomocí Tomáše Sokola protestuje, aby média označovala jeho novou přítelkyni za „milenku“.

Podle Paroubka takové označení snižuje důstojnost Petry Kováčové i jeho samého. Tomáš Sokol napsal na jeho pokyn Blesku dopis, ve kterém žádá redakci, aby příště volila „vhodné výrazy“, jinak je Paroubek připraven se bránit.


Další podrobnosti o Paroubkově dopisu Blesku
si přečtěte v dnešním vydání deníku

„Výraz milenka je obecně vnímán jako označení osoby, jejíž postavení v rámci partnerského vztahu není řádné, ani čestné, dokonce může být toto označení vnímáno jako hanlivé,“ napsal Tomáš Sokol redakci Blesku.

S jeho tvrzením však nesouhlasí jazykovědci. „Jazykově v sobě slovo milenka nenese ani stín hanlivosti,“ řekl LN bohemista Mikuláš Horský. Ten poukazuje na to, že podle Slovníku spisovného jazyka českého je milenka „žena v milostném vztahu k muži, označení pro milou a milovanou bytost“.

„O hanlivém přídechu není ve slovníku ani slovo. To slovo může být bráno jako nemorální, ale to není problém jazyka, ale problém společnosti. S tím by pan předseda neuspěl,“ dodal Horský.