Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

LN PŘED 20 LETY...

Česko

Banka na pomoc zemím za oponou

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (BERD) zahájila včera svou činnost. Jejím prezidentem byl oficiálně jmenován Jacques Attali, bývalý poradce prezidenta Mitterranda.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnily hlavy států a vlád z téměř třiceti zemí, za ČSFR podepsal ustavující listinu prezident republiky Václav Havel, přítomni byli rovněž federální ministr financí Václav Klaus a předseda SBČS Josef Tošovský. Banka, jejímž posláním je pomoci přechodu bývalých komunistických zemí k tržnímu hospodářství, podporovat soukromé podnikání a posílit jejich demokratický vývoj, je první velkou mezinárodní institucí, vzniklou po skončení studené války. Disponuje kapitálem 12 miliard dolarů a má celkem 39 akcionářů z Východu i Západu. Největším podílníkem jsou Spojené státy s desetiprocentní účastí, podíl Sovětského svazu činí šest procent a sídlem BERD je Londýn.

Slavnostní atmosféru otevření BERD podle řady pozorovatelů poněkud kalilo vědomí všech zúčastněných, že prozatímní kapitál banky zdaleka nestačí potřebám. Také proto otázka, kdo má nést tíhu břemen pomoci zemím bývalého komunistického bloku, dominovala zasedání představitelů „sedmičky“ ekonomicky nejsilnějších západních zemí, jež se konalo v předvečer zahájení činnosti BERD. Původní předsevzetí řady západních zemí zkomplikovala válka v Perském zálivu, na jejíchž nákladech se zavázaly podílet. Největší potenciální sponzor BERD v Evropě, Německo, má po sjednocení problémy s financováním rekonstrukce zdevastovaného hospodářství bývalé NDR a také Japonsko se nechalo slyšet, že jeho kapitálové rezervy nejsou bezedné. Své priority ostatně velice opatrně váží i USA potýkající se s mírnou recesí vlastní ekonomiky.

(LN, 16. 4. 1991)

... CO DĚLAL PETR PITHART

Odboráři plzeňské Škodovky požádali předsedu vlády ČR Petra Pitharta o prověření postupu ministerstva průmyslu v otázce prodeje ochranné známky Škoda automobilce Mladá Boleslav. Odboráři, kteří vyhlásili stávkovou pohotovost, nejsou proti tomu, aby automobilka používala značku Škoda, avšak nikoli na základě vlastnických práv, ale jen licenční smlouvy, která zaručuje, že výhradním majitelem ochranné známky zůstane plzeňská Škodovka. Odboráři se doslechli, že ministerstvo průmyslu ČR a Škoda Mladá Boleslav tlačí na vedení plzeňské Škodovky, aby vlastnické právo známky převedlo.

O ČEM PSALY LN PŘED STO LETY

Proti Ústřední bance německých spořitelen v Praze. Ústřední banka německých spořitelen v Praze je v prudkém sporu s říšským svazem bankovních úředníků. Banka tato totiž předložila svému úřednictvu v centrále i filiálkách reversy, jimiž úřednictvo mělo se zavázati, že se vůbec odříká a nikdy v budoucnosti nesúčastní žádné stavovské organisace bankovního úřednictva. Mezi úřednictvem ústavu a mezi bankovním úřednictvem říše vůbec vzbudil otrokářský požadavek německého ústavu největší rozruch, jenž došel také výrazu na veliké protestní schůzi bankovního úřednictva, pořádané v neděli 26. března v sále hotelu Palace, k níž sešlo se na osm set osob. Po schůzi, která skončila jednomyslně přijatou protestní resolucí, táhli účastníci k budově banky v Bredovské ulici, kde demonstrovali, a odtud k bytu ředitele banky Sobitschkovi, jemuž provolali hanbu. Původce otrokářského plantážnictví, ředitel Sobitschka, povýšený nedávno na šlechtice, je jedním z předáků protičeského odporu při valných hromadách Rakousko-uherské banky. I vlastní personál jeho nyní poznává, jaký je to pán. (LN, 24. 3. 1911)

Vhrušovské továrně na sodu, která zaměstnává více než 300 dělníků, nastanou určitě od 1. dubna změny. Jak jsme již sdělili, převezme 1. dubna továrnu patřící rytíři Millerovi rak. chemická společnost. Rytíř Miller byl donucen hledati společníky, donucen vlastními úředníky a mistry. Předně starali se tito daleko více o germanisaci Hrušova než o továrnu, za druhé přijímal von Miller do svých služeb – a to na přední místa – Prušáky, kteří se už postarali o to, aby leckteré věci z továrny byly sděleny konkurenčním továrnám pruským. Za takových poměrů továrna ovšem rapidně upadávala. V jednotlivých odděleních prodělávaly se ohromné tisíce. Von Miller byl nucen hledati společníky. Našel je v Čechách, v Ústí nad Labem. Nová společnost ujímá se vlády hodně přísně. Přes 36 mistrů a úředníků obdrželo už výpověď. Jsou mezi nimi mnozí a mnozí, kteří brali vysoké služné jenom za práci – germanisační. Odchází také všemocný vládce továrny, vrchní inženýr Kessler. Prušák, pověstný nepřítel všeho českého. Ředitelem továrny jmenován vrchní inženýr Wolf. (LN, 24. 3. 1911) Nové doly severní dráhy.

Akciová společnost Severní dráhy rozmnožuje právě návrty na svých kutištích u Bohumína, kde v hloubce 800 metrů byla navrtána sloj šest metrů mohutná. Část dotyčných pozemků koupila společnost nedávno od hraběte Larische a poslance doktora Slámy.

V nejbližší době budou patrně učiněny přípravy k založení nového dolu. (LN, 28. 3. 1911)

Chcete-li opatřiti fotografický přístroj, prosím, navštivte mne. Žádný nátlak ke koupi. Nejlepší přístroje rovněž i přípravy a poučnou knihu obdržíte za báječně ceny. To vše pouze v Grolichově drogerii. (LN inzertní příloha, 28. 3. 1911)

O autorovi| Připravil Vojtěch Janda

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...