Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Rakušané chtějí do škol češtinu

Česko

  10:34
GMÜND/ČESKÉ VELENICE - Koukej se učit česky, aby si jednou neskončil u lopaty. Možná není daleko doba, kdy mnozí rakouští rodiče budou své děti častovat právě takovým varováním. Zejména v rakouském příhraničí totiž politici i odborníci na vzdělávání stále častěji volají po tom, aby se žáci ve školách vedle světových jazyků učili i základům češtiny.

V Rakousku mají nezaměstnaní rekvalifikační kurzy češtiny.

Důvod je jednoduchý. Vzhledem k rostoucímu objemu obchodní výměny mezi oběma zeměmi a expanzi rakouských firem na českém trhu se čeština stává pro mnoho Rakušanů velkou výhodou při shánění dobře placeného zaměstnání. V poslední době ale navíc rakouští odborníci vyzývají k výuce češtiny i z jiného důvodu. Domnívají se totiž, že problémy rakouského pracovního trhu by mohlo částečně vyřešit studium mladých Rakušanů na českých technických školách.

 „Čeština by měla být na základních školách v příhraničí povinností, a nikoliv jen okrajovou záležitostí,“ uvedla ředitelka rakouské Zaměstnanecké komory v okrese Gmünd Elisabeth Zellhoferová. Právě v Gmündu, ležícím přímo u česko-rakouské hranice, debatovaly minulý týden desítky odborníků o tom, jak reformovat místní školský systém.

Rakousko totiž stejně jako Česko trpí stále narůstajícím nedostatkem absolventů technických škol a kvalifikovaných dělníků a řemeslníků. Jenže v samotném Gmündu žádná technická škola ani učiliště neexistuje. „Existuje ale v sousedních Českých Velenicích a Rakušané mohou v rámci práva EU studovat i tam. Jenže se musí naučit vyučovací jazyk, tedy češtinu,“ napsaly noviny Niederöstereichische Nachrichten.

 Snaha rakouských politiků o jakýsi návrat do časů Rakouska Uherska, kdy lidé v příhraničí běžně mluvili oběma jazyky a chodili za prací i studiem přes hranice, však zatím nemá příliš vekou odezvu. Mnozí Rakušané totiž přece jen trpí směrem k našemu školství předsudky.

„Asi tak, jako Češi mnohem raději odcházejí na školy do Británie než třeba do Polska,“ řekl LN ředitel velenické Střední školy Oldřich Kučera. Osobně ale očekává, že právě vzhledem k vývoji pracovního trhu v příhraničí bude zájem Rakušanů o studium v Česku narůstat.
Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat