30. května 2015 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od nového ministra školství čekám málo, říká rektor Masarykovy univerzity Bek

Rekor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. | foto: Tomáš Hájek

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek věří, že univerzity mají schopnost společnost přetvářet, zvlášť když je politika v krizi.

LN: Životnost ministra je cca 1,5 roku. Pomohlo by, kdyby na úřadu seděli kompetentní státní tajemníci, s nimiž byste mohli jednat?

Určitě ano. Ale ministra nenahradí, je třeba dobře obsadit post ministra školství a nepodceňovat dále tento resort.

LN: Co si počít s tím, že partaje mají dost tváří z plakátu, ale málo odborné báze?

Strany mají málo i těch atraktivních tváří na plakáty, natož odborníků. Ale já si vlastně vůbec nemyslím, že ministr musí být nutně odborník zevnitř. Podle mě jsou dvě možné cesty – silný politický ministr školství s výraznou pozicí ve své straně a ve sněmovně nebo respektovaný odborník se silnou podporou premiéra a koaličních lídrů. Strany by si neměly se školstvím zahrávat a diskreditovat je dosazováním politiků třetí kategorie.

LN: Ministerstvo na tom není personálně moc dobře – nejen přímé okolí ministra. Pomohly by změny i na pozicích náměstků?

Ke změnám začalo docházet vlastně dříve – nedávno odešel náměstek pro legislativu. Vzhledem k probíhajícímu projednávání novely vysokoškolského zákona považuji za nevhodné změnit současně ministra i náměstka pro vysoké školy, ztratila by se znalost kontextu.

LN: Co byste očekával od budoucí šéfky/šéfa resortu a co byste jim přál?

Očekávám málo, i když si přeji hodně. Tak bych jí či jemu přál, aby mě překvapil. 

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.