22. června 2015 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve hře o Ústavní soud je i bývalá ministryně Válková

Jména prezident konzultoval s předsedou soudu Pavlem Rychetským. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jména prezident konzultoval s předsedou soudu Pavlem Rychetským. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Prezident Miloš Zeman brzy navrhne patrně dva poslední kandidáty na ústavní soudce. Spekuluje se o bývalé ministryni spravedlnosti Heleně Válkové či soudcích Michalu Mazancovi a Zdeňku Kühnovi.

Miloši Zemanovi se naskytla historická příležitost sestavit kompletní Ústavní soud. Loni a předloni k němu poslal již třináct právníků a letos se uvolňují i obě zbývající místa. Pro Zemana tak může jít o poslední dva experty, které do Brna vyšle.

První na řadě je každopádně Vlasta Formánková. Mandát této dřívější soudkyni plzeňského krajského soudu, která se věnovala například ochraně osobnosti či autorskému právu, končí na začátku letošního srpna. S pokračováním své brněnské mise evidentně nepočítá. „Soudce se sám o mandát ucházet nemůže, musel by být navržen panem prezidentem,“ řekla LN Formánková. „Vracím se domů do Plzně, kde budu soudit u krajského soudu a dále učit na právnické fakultě,“ dodává.

Otázkou tedy je, kdo nastoupí do Joštovy ulice místo Formánkové. Ideálně by to měla být žena, což Pavel Rychetský potvrdil i v únorovém rozhovoru pro server Epravo.cz.

Že je hledána především žena, slyšela podle svých slov i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a nynější senátorka Eliška Wagnerová. „Spekulovalo se o jedné dámě z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, z katedry ústavního práva, jejíž jméno jsem zapomněla, neboť mě její produkce nijak neoslovila. Také jsem slyšela, že zájem by měla i profesorka Válková,“ řekla LN členka senátního ústavněprávního výboru, který dává k jednotlivým kandidátům velmi důležitá stanoviska.

Právě bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková svůj zájem o soudcovský post nevyloučila.