Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Zažila bachaře Grebeníčka

Česko

  18:50
PRAHA - Za členství v ilegální odbojové skupině Včela si odseděla dva a půl roku v nechvalně známém uherskohradišťském vězení. V neděli převezme jednaosmdesátiletá Anna Honová z Uherského Brodu z rukou prezidenta Václava Klause řád Tomáše Garrigue Masaryka.
Vězení - ilustrační foto.

Vězení. foto: ABDELHAK SENNA AFP

Informaci LN potvrdila sama Honová. „Jsem nesmírně poctěná. Když jsem se to dozvěděla, tak mi stoupl tlak. Dlouho jsem to tajila. I doma jsem o tom řekla až před několika dny. Je to pocit nesmírné pokory,“ prohlásila, ale dál se už o ocenění svých zásluh nechtěla bavit s tím, že je to stále ještě tajné.


Honová patřila v únoru 1948 k aktivistkám lidovecké mládeže. Spolu s kolegy ze skupiny Včela. Komunistická policie ji i s manželem zatkla. Nejprve ji drželi dvacet měsíců ve vyšetřovací vazbě v Uherském Hradišti, kde z vězňů vynucovali přiznání sadističtí bachaři v čele s vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem.


Honová spolupracovníky nevyzradila, nakonec jí vyšetřovatelé prokázali jen roznášení protikomunistických letáků. Brněnský soud ji poslal do vězení na 2,5 roku, jejího manžela na bezmála deset let.
„Myslela jsem na své blízké. To mi pomohlo překonat nejtěžší chvilky,“ svěřila se Honová. „Zavřeli vás třeba na dva měsíce do samovazby bez kontaktu s okolím, nebo vyhrožovali, že vaše dítě už nežije,“ vzpomíná Honová, která dnes působí jako jednatelka pobočky Konfederace politických vězňů v Uherském Hradišti a jako předsedkyně její revizní komise.

Další podrobnosti 
příběhu Anny Honové si přečtěte 
v pátečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!