26. listopadu 2017 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lobbista Roman Janoušek zatím stále nenastoupil do věznice. Má poslední den

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

BRNO Lobbista Roman Janoušek odsouzený za to, že v roce 2012 porazil autem ženu, zatím nenastoupil k výkonu trestu v brněnské věznici v Bohunicích. Potvrdila to mluvčí věznice Dana Krejčířová. Janouškovi v sobotu skončilo roční přerušení trestu a do věznice by měl nastoupit v neděli.

Může si ale vybrat jakoukoliv věznici v České republice. Janoušek ale zároveň požádal soud o upuštění od zbytku trestu. O tom by měl v dohledné době rozhodovat soud.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová případný Janouškův nástup do vězení nechtěla komentovat. „Tuto informaci vám podat nemohu, mohla bych to potvrdit v případě, že by do médií tuto informaci sdělil například jeho advokát,“ řekla v neděli. Obecně podle ní platí, že nenastoupí-li odsouzený v určený termín do vězení, „v určitém časovém horizontu“ věznice informuje příslušný soud.

Krejčířová už dřív uvedla, že Janoušek může zvolit kteroukoli nástupní věznici, třeba v Praze. „Jsou povinny ho vzít,“ řekla. Dodala, že bohunická věznice přijímá 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Janoušek podal minulý týden žádost o upuštění od zbytku trestu. Ke Krajskému soudu v Brně podal znovu i žádost o přerušení výkonu trestu, tu předchozí soud zamítl. Brněnský soudce věc předloží Městskému soudu v Praze, protože už jednou pravomocně rozhodl a nemůže rozhodovat dvakrát v jedné věci. K brněnskému soudu Janoušek zaslal i žádost o odložení výkonu trestu, dokud nebude v jeho věci rozhodnuto, i ta poputuje do Prahy.

Pražský soud se podle své mluvčí bude žádostí zabývat, až obdrží z Brna Janouškův spis. Odtamtud bude nejspíš odeslán v pondělí. Není pravděpodobné, že by Janouška mezitím policie zajistila a do vězení přivezla.

Lobbista Roman Janoušek
Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do vězení nastoupil 18. listopadu 2014 a zůstal v něm do 9. března 2016, zhruba rok a čtvrt. Dlouhodobě si ale stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Nejprve mu výkon trestu přerušilo vedení věznice, pak krajský soud. Trest byl přerušen na rok a tři čtvrtě.

Krajský soud v Brně mu minulý týden žádost o další přerušení trestu zamítl, zároveň ale uvedl, že jeho zdravotní prognóza nepředpokládá velké zlepšení a Janouškova situace by se měla řešit spíš právě žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janoušek v březnu roku 2012 v Praze v opilosti naboural vůz vietnamské ženy a od nehody ujel. Řidička ho dohonila, když zastavil na červenou, postavila se mu před automobil a chtěla s ním situaci vyřešit. Lobbista ale se ale rozjel na zelenou, ženu porazil a ujel. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec dostal trest za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz