Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Lobbisté svrhli vládu, říká Topolánek. Ale víc nepoví

Česko

PRAHA Na lobbistické tlaky kolem vlády si kromě Václava Klause před časem stěžoval i Mirek Topolánek. Jako jednu z hlavních příčin pádu svého kabinetu jmenoval důlní společnost Mostecká uhelná. „Mostecká uhelná společnost, to je pěkný balíček peněz, který visí ve vzduchu, který šetří švýcarská prokuratura, naštěstí ne česká policie. To si myslím, že je jeden z důvodů,“ řekl Topolánek v rozhovoru pro LN, ale rozvést celou záležitost tehdy odmítl.

Jedním z mužů, kteří se na „divoké privatizaci“ Mostecké uhelné podíleli, byl i Antonín Koláček, s nímž Topolánek nikdy neměl dobré vztahy. „S Antonínem Koláčkem jsem se sešel jednou v životě a kladl jsem mu tak nepříjemné otázky, že mi na ně neodpověděl. Jeho poslední aktivity mě už začínají trochu děsit. Například snaha ovládnout Severočeské doly s 12 miliardami volných peněz, které tam leží, a dále expandovat do ČEZ a do tepelných elektráren,“ prohlásil o něm v roce 2003.

Mostecká uhelná se později transformovala ve společnost Czech Coal, kde má 49 procent finančník Pavel Tykač a zbytek drží firma původních spolumajitelů reprezentovaná Petrem Pudilem.

Vyšetřování ve Švýcarsku kvůli podezření z praní špinavých peněz však nemusí být jedinou příčinou eventuálního zájmu Czech Coal na pádu vlády. Firma má napjaté vztahy i s elektrárenskou společností ČEZ, která se ji snaží odříznout od odbytu. A šéf ČEZ Martin Roman si v uplynulých letech vybudoval dobré vztahy právě s Topolánkem.

Obchodní spory mezi Czech Coal a ČEZ stály před pár dny i za veřejnou roztržkou, kdy se investiční banka J&T (spolupracuje s ČEZ) vzájemně obviňovala s Czech Coal, kdo má větší vliv na sestavování nové vlády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!