Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lodě NATO hrozí Rusům

Česko

Ruská okupace Gruzie - Jako odpověď Moskvě připlouvá mocná alianční flotila

Do gruzínského přístavu Poti obsazeného Rusy a jejich flotilou míří americká flotila. Poprvé od počátky války v Gruzii se ocitnou američtí a ruští vojáci na dostřel od sebe.

MOSKVA/PRAHA „Nechceme nikoho provokovat, ale chceme se dostat všude, kde potřebují naši pomoc,“ prohlásil lakonicky mluvčí amerického velvyslanectví v Tbilisi Steve Guice, když oznamoval, že ve středu přistanou v přístavu Poti okupovaném Rusy dvě americké válečné lodě. „Na žádost gruzínské vlády vezou humanitární pomoc,“ dodal Guice, kterého citovala agentura AFP.

Američané prostě ukazují Rusům, že si od nic nenechají v souvislosti s Gruzií nic diktovat a krok po kroku je zatlačují do nevýhodnější pozice. Před několika dny ještě Američané vyložili náklad v jihogruzínském přístavu Batumi, který je daleko od míst bojů a hranic separatistických gruzínských provincií. Včera už bylo oznámeno, že torpédoborec USS Mc Faul a pobřežní obrněné plavidlo Dallas připlují do Poti, které Rusové v rozporu s dohodou o příměří zcela svévolně dále okupují. Koncem srpna se k oběma lodím připojí ještě křižník Mount Whitney, admirálská loď americké 7. flotily rozmístěné ve Středozemním moři. V Černém moři je v této chvíli už devět válečných lodí NATO. „Navíc jsme se dozvěděli, že je zde brzy očekáváno osm dalších válečných lodí Severoatlantické aliance,“ uvedl včera zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn.

Pomoc i rakety Tomahawk Přítomnost vojenského námořnictva NATO včetně křižníků USA v Černém moři Moskva pokládá za tlak Washingtonu na Rusko a snahu Američanů změnit rozhodnutí Kremlu uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Ruský generální štáb zdůraznil, že na palubě mají americké lodě strategické rakety s doletem až tři tisíce kilometrů.

Kromě toho Moskva obvinila USA, že americký torpédoborec Mc Faul, který vyložil humanitární pomoc v Batumi a nyní míří do Poti, má na palubě padesát raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Ruské informační kanály zdůrazňují, že rakety je možné vyzbrojit jadernou hlavicí. Americká strana trvá na tom, že lodě do Gruzie přivážejí humanitární pomoc, která je ale mimo jiné určena i gruzínským vojákům.

Přístav Poti, kde jsou nyní Rusové a u něhož kotví ruské válečné lodě, je pro Gruzii klíčový. Podle velení ruských ozbrojených sil právě v Poti budou přistávat lodě ruské Černomořské flotily převážející ruskou vojenskou techniku a vojáky. Vedle toho ruské křižníky hlídají pobřeží Abcházie na sever od Poti.

Včera se objevily zprávy, že do Poti přišly ruské posily, jejichž cílem je kontrolovat pohyb amerických lodí v oblasti a náklady, které jsou jako humanitární pomoc do Gruzie přiváženy. Rusové zpochybnili, že to, co mají americké lodě na palubě, je jen humanitární pomoc. „To, co je v seznamech, včetně plenek Pampers, je možné koupit na kterémkoli trhu v Gruzii a není nutné tahat to křižníkem,“ řekl v úterý generál Anatolij Nogovicyn.

Námořní základna USA Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera s nelibostí konstatoval, že Gruzie s pomocí NATO obnovuje svou zničenou vojenskou infrastrukturu. Jde především o protileteckou obranu a obnovu několika rozbombardovaných letišť. Ruské noviny včera dokonce přirovnaly Gruzii k Izraeli, a to proto, že se stane stejným spojencem USA na Kavkaze, jakým je Izrael na Blízkém východě. Ruští vojenští experti ale varují ruské námořnictvo před konfrontací. Americká flotila je totiž nesrovnatelně větší a lépe vyzbrojená než ruská. Kromě toho nyní zřejmě bude urychleno vybudování vojenské základny USA v Gruzii, a americké křižníky tedy budou v Černém moři teď už přítomny stále. Nejznámější ruský vojenský komentátor Pavel Felgengauer včera v této souvislosti nevyloučil určité možnosti střetů mezi válečným loďstvem Ruska a USA, které kolem sebe budou proplouvat „nebezpečně blízko“.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN