Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brno rozhodne, zda půjde spolek pro GP do insolvence. Závody se nepojedou, pořadatele tíží dluhy

Momentka ze závodu MotoGP na Masarykově okruhu  v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka ze závodu MotoGP na Masarykově okruhu v Brně. | foto: Reuters

BRNO Zastupitelé Brna v úterý budou rozhodovat o tom, jestli má jít spolek pořádající motocyklovou Grand Prix České republiky do insolvence. Závody se letos nepojedou a spolek má nevypořádané závazky směrem k promotérské společnosti Dorna, vlastníkovi okruhu Automotodromu nebo k držitelům nevyužitých lístků. V insolvenci by nejspíš platil jen část závazků.

Spolek je města a kraje. Podle města má peníze na úhradu Dorně, na vrácení peněz za vstupenky i na adekvátní dohodu s Automotodromem. Podle města by ale nesměl Automotodrom Brno trvat na svých požadavcích, jako jsou úhrada neobjednaných oprav nebo nájem za závody, které nebudou.

Město uvedlo, že Automotodrom chtěl původně 22 milionů za opravy okruhu z předešlých let a 27 milionů za využití okruhu v letošním roce, celkem tedy 49 milionů korun bez DPH. Po jednáních s městem Automotodrom snížil požadavky na 25 milionů bez DPH a požaduje převod pětiprocentního podílu společnosti Automotodrom, které vlastní Brno. Odhadovaná cena podílu je asi 12 milionů. Spolek za vypořádání smlouvy nabízel 5,5 milionu.

Dorně má spolek zaplatit ještě milion eur (asi 27 milionů korun) za zalistovací poplatek loňských závodů a má vrátit lístky zhruba za 30 milionů korun.

Spolek v srpnu uspořádal závody mistrovství světa popáté. Původně měl smlouvu na pět ročníků, protože se ale loni jelo bez diváků kvůli pandemii koronaviru, Dorna snížila poplatek z více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun). Navíc se nad rámec původní smlouvy mělo jet i letos, s diváky a za částku šest milionů eur (162 milionů korun).

Letos se ale závody nakonec nepojedou. Důvodem je oprava dráhy, kterou požadovala Dorna. Na kvalitu asfaltu si stěžovali jezdci. Oprava vyjde odhadem na 100 milionů korun, město ani kraj na to ale nemají peníze s ohledem na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Zástupcům města i kraje také vadí, že chce Dorna od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na devět milionů eur (asi 243 milionů korun), což by podle nich nebylo v silách kraje ani města.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...