Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lotyšsko se chystá šetřit

Česko

RIGA Partneři v lotyšské vládní koalici se dohodli, že sestaví opatření, kterými sníží rozpočtový deficit v příštím roce. Uvedla to lotyšská vláda. Snížení schodku požadují po zadlužené zemi zahraniční věřitelé. Lotyšsko silně postihla světová ekonomická krize a mezinárodní věřitelé na jeho vládu minulý týden přitlačili, aby plnila dohodu a dostala se tak k dalším záchranným úvěrům. „Směřujeme k naplnění podmínek tohoto programu a sestavujeme dostatečná opatření fiskální konsolidace, abychom zahraniční věřitele uspokojili,“ řekl na tiskové konferenci premiér Valdis Dombrovskis. Dodal, že vláda bude na konkrétních rozpočtových krocích pracovat tento týden. Bude přitom spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií, hlavními věřiteli země.

Dombrovskis ale neuvedl, o jakých škrtech v rozpočtu vláda uvažuje. Ministr financí Einars Repše dodal, že je s výsledkem jednání spokojen.

Za ústupky od dohod s věřiteli sklízí Lotyšsko největší kritiku od Švédska, které na jeho záchranný plán výrazně přispělo.

Evropská unie a MMF loni pro Lotyšsko vyčlenili pomoc 7,5 miliardy eur (asi 191,6 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Lotyšsko tvrdě doplácí na dopady finanční krize a jeho ekonomika prudce klesá. Na trhu se tak citelně zvýšila cena zajištění proti státnímu úpadku země. Trh se obává, že Riga bude nucena sáhnout k devalvaci měny.

Lotyšsko musí v rozpočtu na příští rok najít slíbené úspory 500 milionů latů (asi 18 miliard korun), aby snížilo deficit na přijatelnější úroveň.

Neměl by přesáhnout 8,5 procenta hrubého domácího produktu, řekl minulé úterý komisař EU pro měnové a finanční záležitosti Joaquín Almunia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!