Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lubomír Dvořák - odsouzen k doživotí

Česko

  10:59
Lubomír Dvořák (* 1927) se narodil v rodině ředitele obecné školy v Albrechticích. Válku prožil v Brně a v roce 1944 se zapojil do protiněmeckého odboje rozmnožováním a rozšiřováním letáků.

Lubomír Dvořák foto: Vybral a poskytl Národní archivReprofoto

V roce 1947 složil přijímací zkoušky na Vojenskou akademii v Hranicích a po jejím absolvováním byl zařazen k pěšímu pluku v Benešově, přemístěnému později do vojenského prostoru Boletice u rakouských hranic.

Po únoru 1948 nesouhlasil s perzekucemi a čistkami v armádě. Jeho protikomunistické postoje posílilo i násilné združstevňování, které postihlo jeho vzdálenější rodinu, a případ Babice, ve kterém bylo na základě vykonstruovaných obvinění odsouzeno několik lidí k trestu smrti.

Jeho názory dále podpořilo vyloučení některých spolužáků z Vojenské akademie pro jejich politické názory a původ. Na začátku padesátých let se Lubomír Dvořák v Jihlavě podílel na vytváření protistátní skupiny v armádě. V této době pomohl při přechodu hranic několika osobám, jimž hrozily perzekuce. Převedl přes hranice i dva důstojníky, kteří za války bojovali v západní armádě.

V květnu 1954 byl Lubomír Dvořák zatčen v Praze, kde se účastnil příprav na slavnostní vojenskou přehlídku. Za trestné činy vyzvědačství a velezrady byl dne 23. prosince 1954 odsouzen k doživotí. Trest si odpykával v Jáchymově a později na Bytízu u Příbrami, kde se neúspěšně pokusil o útěk. V roce 1965 soud zamítl jeho žádost o propuštění. Z vězení byl propuštěn až po čtrnácti letech dne 9. května 1968 na základě amnestie prezidenta republiky.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat