Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Slovenskou veřejnoprávní RTVS povede Machaj, který je v osobním bankrotu

Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) foto: Mediahub

Novým generálním ředitelem veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) bude od srpna Ľuboš Machaj. Ve čtvrtek o tom rozhodli slovenští poslanci. Pro Machaje jich hlasovalo 89 ze 122 přítomných, píše zpravodajský server TA3. Slovenská média ještě před hlasováním upozorňovala, že Machaj je v osobním bankrotu.
  13:27

RTVS Machaj povede pět let a funkce, o kterou se původně ucházelo osm kandidátů, se ujme 2. srpna. V rozhodujícím kole volby porazil dosavadního šéfa RTVS Jaroslava Rezníka. Machaje v hlasování podpořili zejména poslanci vládních stran.

Při dřívějším veřejném slyšení se Machaj vyslovil pro to, aby RTVS usilovala o návrat redaktorů, kteří tuto instituci opustili. Ve svém projektu počítá s vytvořením online zpravodajského rozhlasového kanálu.

Končící ředitel Rezník čelil výtkám novinářů, kteří v otevřeném dopise kritizovali poměry v RTVS včetně odchodů redaktorů. Vedení média zároveň obvinili z „normalizace“. Rezník tuto kritiku odmítl.

Letos na vlastní žádost skončil ve funkci šéf zpravodajství RTVS, podle médií kvůli rostoucí nespokojenosti s kvalitou zpravodajství. Podle průzkumu v prvním čtvrtletí nejvíce Slováků uvedlo, že nejobjektivnější televizní zpravodajství v zemi má právě RTVS. Tomuto žebříčku veřejnoprávní médium vévodí od závěru roku 2019.

Osmašedesátiletý Machaj nastoupil podle serveru TA3 v roce 1978 do Československého rozhlasu v Bratislavě, kde byl dramaturgem a později redaktorem a moderátorem pořadu Pozor, zákruta!

V 90. letech byl jedním ze spoluzakladatelů soukromé rozhlasové stanice Radio Twist, kde zastával post programového ředitele. Poté přešel do Slovenské televize na místo šéfdramaturga a v roce 2006 zamířil do Slovenského rozhlasu na pozici ředitele programu. Po spojení rozhlasu a televize v roce 2011 byl ředitelem televizního programu, poté spolupracoval s RTVS externě.

Před hlasováním poslanců slovenská média upozorňovala, že je Ľuboš Machaj v osobním bankrotu. Do něj se dostal kvůli několikamilionové půjčce na záchranu rádia Twist. „Všechny peníze nešly nikam jinam jen do Twistu, osobně jsem z toho neměl žádný prospěch. Tak to v podnikání bývá, někdy se stane, že risk nevyjde,“ řekl Machaj pro server Nový Čas.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat