Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud přiznal Nečesanému odškodné 1,57 milionu. Konečně mám klid, reagoval

Lukáš Nečesaný a jeho obhájce Oldřich Chudoba (vlevo) po vynesení rozsudku, kterým pražský vrchní soud zprostil Nečesaného viny v případu pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. (27. března 2019) foto: ČTK

Městský soud v Praze přiznal náhradu újmy Lukáši Nečesanému ve výši 1,57 milionu korun a úroky z prodlení za nezákonné stíhání a vězení. Nečesaný v pátek potvrdil, že náhradu akceptuje a nepodá dovolání. Za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku čelil šest let stíhání a ve vězení byl dva roky. Justice ho ale nakonec po zásahu Nejvyššího soudu osvobodila pro nedostatek důkazů a případ zůstal neobjasněný.
  11:25aktualizováno  16:44

Informaci z justiční databáze, na kterou upozornila Česká televize, následně upřesnil mluvčí soudu Adam Wenig. Odškodné převyšuje běžně přiznávané částky za nezákonné trestní stíhání.

„Žalobci (Nečesanému, pozn. red.) byla přiznána náhrada nemajetkové újmy v celkové výši 1 577 000 Kč,“ upřesnil pro iDNES.cz mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze proti němu ale podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Tímto krokem je po deseti letech konečně klid. Celková částka přiznaného odškodnění je na poměry odškodnění v ČR jedna z nejvyšších. Žádné další kroky neplánujeme,“ řekl v pátek iDNES.cz Nečesaný.

Ministerstvo spravedlnosti muži už v minulosti vyplatilo 1,2 milionu. Nečesaný se u soudů po státu domáhal 18,8 milionu korun.

Odškodnění ve výši 1,7 milionu korun Nečesanému loni v říjnu přiznal Obvodní soud pro Prahu 2. Ministerstvo spravedlnosti i Nečesaný se proti rozsudku odvolali, nárokem na peníze za trestní stíhání se tak zabýval ještě pražský městský soud, který přiznanou částku nyní snížil na 1,57 milionu.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 loni v říjnu v rozsudku uvedla, že stíhání zasáhlo do osobního, rodinného i pracovního života Nečesaného. Upozornila, že v době zahájení stíhání byl Nečesaný velmi mladým a netrestaným středoškolským studentem, kterému vzetí do vazby zabránilo maturovat v řádném termínu.

Poukázala i na to, že konečný osvobozující výrok trestního soudu nepřinesl „kýžené očištění žalobce“ - předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička tehdy prohlásil, že osvobození nepokládá za správné, že ale nemá jinou procesní možnost.

Útok na kadeřnici se stal v únoru roku 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10 tisíc korun. Obžaloba z činu vinila Nečesaného, který žil v Hořicích u prarodičů. Napadená žena ho nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka.

Soud ho opakovaně poslal za mříže

Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání. Zprošťující rozsudek potvrdil až v březnu 2019.

Nečesaného prarodiče, rodiče, manželka a bratr rovněž chtěli po ministerstvu odškodné, nároky vyčíslili na celkem 25 milionů. Poté, co jim úřad nevyhověl, podali žaloby, které ale později stáhli. Nečesaného rodiče sami čelili jinému trestnímu stíhání - bývalý ředitel liberecké krajské nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka byli obžalovaní v korupční kauze. I je ale soudy osvobodily, Nečesaný starší dával obvinění do souvislosti se svým bojem za očištění syna.

Autoři: ,