Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Lyžaři u Rýna: Nástup mládí

DÜSSELDORF Světový pohár v běhu na lyžích začal překvapením. Ve sprintech volnou technikou v Düsseldorfu zvítězili dvaadvacetiletý Němec Josef Wenzl, který se poprvé v kariéře prosadil na stupně vítězů, a Natalja Matvějevová. O rok mladší Ruska se po předloňském třetím místě a loňské druhé pozici v Düsseldorfu dočkala i premiérového vítězství ve SP.

Z pětice českých reprezentantů si na břehu Rýna vedl nejlépe Dušan Kožíšek, který obsadil 23. místo a jako jediný bodoval. V kvalifikaci zaběhl bronzový medailista z mistrovství světa ve sprintu dvojic dvaadvacátý čas, ve čtvrtfinále pak skončil mezi šesti soupeři pátý. Nikdo další z českých lyžařů se do vyřazovacích bojů nekvalifikoval.

Wenzl byl na trati 1500 metrů nejrychlejší už v kvalifikaci, kterou vyhrál o téměř dvě sekundy před olympijským vítězem Björnem Lindem a favorizovaného Švéda odsunul na druhé místo i ve finále.

Wenzl předběhl i Linda K radosti desetitisíců diváků u trati předstihl německý mladík Linda v boji o prvenství o tři desetiny. Loni obsadil v Düsseldorfu šesté místo, které bylo dosud jeho maximem v seriálu. „Radši se držím vpředu, abych se nemusel stresovat, a tahle taktika vyšla dokonale," řekl Wenzl v cíli. O rok mladší Matvějevová porazila ve finále závodu žen Norku Marit Björgenovou, která usilovala o své páté vítězství v Düsseldorfu.

***

Sprint volně - muži (1,5 km): 1. Wenzl (Něm.), 2. Lind (Švéd.), 3. Dahl (Nor.) ...23. KOŽÍŠEK, 35. RAZÝM, 52. JAKŠ. Ženy (0,8 km): 1. Matvějevová (Rus.), 2. Björgenová (Nor.), 3. Dahlbergová (Švéd.), ...48. NÝVLTOVÁ, 51. ERBENOVÁ.

Dvojice - muži: 1 Larsson, T. Fredriksson (Šv.) 18:12,7, 2. Kjölstad, Hetland (Nor.) -0,5, 3. Hellner, Jönsson (Šv.) -3,2, 5. RAZÝM, KOŽÍŠEK -3,8, ...10. ŠPERL, JAKŠ -14,0. Ženy: 1. Kallaová, Norgrenová (Šv.) 9:58,4, 2. Matvějevová, Korostělevová (Rus.) -1,5, 3. Muranenová, Kuitunenová (Fin.) -2,2, ...15. NÝVLTOVÁ, ERBENOVÁ vypadly v semifinále.