Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžování na rakouské straně Šumavy

Česko

PENÍZE NA CESTÁCH

V seriálu o zimní dovolené přinášíme praktické informace o vybraných českých a zahraničních střediscích. Tentokrát jsme se opět vypravili na nejvyšší horu Šumavy Velký Javor neboli Grosse Arber.

Horu Velký Javor (Grosse Arber, 1457mn. m.) najdete na německé straně Šumavy - Bavorského lesa, kousek od Železné Rudy. Javor je oblíbenou lyžařskou destinací nejen Plzeňanů, ale i Pražanů.

Z Prahy je trasa dlouhá 180 km, polovinu jedete po plzeňské dálnici a na Javor se dostanete za dvě hodinky pohodlné jízdy. Nepamatuji se, že by tu někdy byl nedostatek sněhu. Samozřejmě se zde využívá i technický sníh, ale sněhové podmínky jsou podstatně lepší než například na nedalekém šumavském Špičáku.

Vrchol tvoří čtyři skupiny skal -Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. V blízkosti hlavního vrcholu stojí dvě kruhové věže (televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice) a kaple sv. Bartoloměje.

Lyžování a sjezdové tratě Velký Javor prodělal v posledních letech bouřlivý rozvoj. Podstatně se zvětšila nejen plocha parkovišť, ale především lanovková kapacita. Dnes je Velký Javor opravdovým rájem lyžařů.

Na nejvyšší hoře Šumavy je k dispozici několik sjezdových tratí všech obtížnostních kategorií, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a pořádají se zde mezinárodní závody.

Pro dopravu lyžařů slouží jedna kabinková lanovka pro šest lidí, dvě šestisedačkové lanovky a tři vleky. Sjezdovky mají celkem sedm kilometrů, z toho modré tratě tři kilometry, červené dva kilometry a černé také dva kilometry. Nezapomnělo se ani na snowboardisty -mají tu svůj snowboard park.

Převážná část sjezdových tratí je pokryta sněhovými děly. Tato skutečnost spolu s orientací sjezdovek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré sněhové podmínky od prosince do dubna. Pokud by s vámi jel někdo, kdo nelyžuje, může vyzkoušet sáňkařskou dráhu. Půjčení sáněk stojí pět eur.

Arber vyniká velmi kvalitní úpravou sjezdovek a velmi dobrými službami. Dnes je dobře připravený kopec již samozřejmostí, ale dříve byl jediným široko daleko, kde se dalo dobře lyžovat i při vyšších teplotách.

Občerstvit se můžete na Javoru celkem v pěti restauracích či bistrech. U některých můžete využít nové sluneční terasy.

Parkování je bezproblémové a zdarma na parkovištích nebo podél silnice mezi nástupními místy lanovek. Pokud preferujete lehčí sjezdovky nebo sáňkařskou dráhu, zaparkujte na prvním parkovišti. Volíte-li raději těžší tratě, tak na ty se dostanete z druhého parkoviště pod kabinkovou lanovkou.

Arber je již léta oblíbeným místem pro lyžování nejen pro občany Bavorska, ale také pro Čechy. I když schengenský prostor dal tomuto středisku zcela jiné dimenze, určitý „malý šengen“ tu - s trochou nadsázky - panoval již dříve. Pamatuji, jak již počátkem devadesátých let stačilo mít skipas Velkého Javoru na krku a pohraniční kontrola se většinou odbyla pouze mávnutím ruky směrem vpřed.

Nejlevnější ubytování je v okolí Železné Rudy Vzhledem k tomu, že Grosse Arber stojí sedm kilometrů od českých hranic, levněji se ubytujete v okolí Železné Rudy nebo v okolí Špičáku. Vytipovali jsme několik možností. Uvedené ceny platí pro toto období, tedy pro nejvyšší sezonu a jde o ubytování se snídaní.

Hotel Čertův mlýn najdete dva kilometry severně od Železné Rudy. Hotel disponuje krytým vyhřívaným dvanáctimetrovým plaveckým bazénem, který mají hoteloví hosté zdarma. Za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte za dospělou osobu 780 Kč a za dítě do 12 let 630 Kč. Pokud se zde budete chtít ubytovat jen na jednu noc, k uvedené ceně připlatíte 30 %.

V penzionu Bohmerwald je hostům zdarma k dispozici fitness. Do tří nocí za ubytování zaplatíte za osobu ve dvoulůžkovém pokoji 750 Kč, pokud zůstanete delší dobu, bude vás jedna noc stát 675 Kč na osobu.

Ceny skipasů dospělí / děti do 16 let/ rodina 2 dospělí + 2 děti (každé další dítě zdarma) 1 den: 24 eur / 18 eur / 72 eur (pokud máte narozeniny - sleva 50 % a vaše děti zdarma 2 dny: 46 eur / 33 eur / 140 eur 5 dní: 99 eur / 63 eur / 300 eur ŠKOLA LYŽOVÁNÍ 1 den: 29 eur 3 dny: 59 eur PŮJČOVNA (Set lyže, boty, hole) Set (lyže, boty, hole) dospělí / děti 1 den: 20 eur / 15 eur 3 dny: 44 eur / 36 eur

O autorovi| OLGA KÁBOVÁ, Autorka je redaktorkou serveru iTest.cz.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat