Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Lže Kundera, nebo ústav?

Česko

Milan Kundera tvrdí, že špiona Dvořáčka policii neprozradil. Existenci policejního záznamu lze ale jen těžko vysvětlit nějak jinak. PRAHA Když se historik Adam Hradilek zajímal o okolnosti zatčení „agenta-chodce“ Miroslava Dvořáčka, narazil v jeho spise na výbušný dokument. Podle záznamu obvodního oddělení policie v Praze 6 měl agenta udat budoucí světoznámý spisovatel, tehdy ještě 21letý student režie Milan Kundera.

Kundera podle dokumentu 14. března 1950 udal, že studentka Militká vyprávěla studujícímu Dlaskovi o schůzce s Dvořáčkem, který měl zběhnout z vojny a ilegálně odejít do Německa. „Jak se tam dostalo moje jméno, je záhada, kterou vysvětlit neumím,“ reagoval Kundera poté, co byla informace zveřejněna v týdeníku Respekt.

Jaká jiná vysvětlení by tedy existence záznamu mohla mít?

1. Strojopis dokumentu o Kunderově udání je falzifikát Podle Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu ale záznam vypadá věrohodně. „Vypadá jako normální hlášení, naprosto standardně. Nevšiml jsem si, že by na něm byla nějaká anomálie,“ říká historik Tomek.

Anavíc: kdo a proč by falzum vyráběl? V 50. letech k tomu nebyl důvod, Kundera byl tehdy neznámý student. Kdyby jej vyrobila komunistická Státní bezpečnost později, proč by ho proti Kunderovi nepoužila? A že by záznam podstrčil někdo v současnosti? To by dotyčný musel vědět, že historik Hradilek se bude přepečlivě probírat stovkami stran Dvořáčkova spisu. A že by záznam podstrčil sám Hradilek? Mezi kolegy má pověst svědomitého historika, navíc ho spojitost s Kunderou spíš vyděsila než potěšila.

2. Dvořáčka udal někdo, kdo se za Kunderu jen vydával Kdo by se ale za mladého studenta mohl vydávat? O přítomnosti agenta řekla Militká svému příteli Dlaskovi při obědě, v 16 hodin začala policie udání zapisovat.

Mnoho lidí tedy o Dvořáčkovi nevědělo. Na policii mohl jít například Kunderův přítel Miroslav Dlask, který mohl na Dvořáčka žárlit. Proč by ho ale raději neudal anonymně? Navíc je pravděpodobné, že udavač se musel policii prokázat. „Tehdy se totožnost ověřovala ještě víc než dnes,“ upozorňuje historik Prokop Tomek.

Podle Tomka záznam spolu s vyprávěním svědků dává dohromady věrohodný příběh. Víc by ho zajímalo, jaké mohl mít Kundera motivy. „Možná se lekl a šel věc nahlásit proto, aby se ani jemu, ani Dlaskovi nebo Militké nic nestalo,“ přemítá Tomek. „Mohl si například myslet, že nejde o skutečného agenta, ale o nějakou provokaci komunistické Státní bezpečnosti.“

Motivy mohly být ale ještě osobnější. Kundera Dvořáčka neznal, ale Dlask na starého známého své dívky, který má navíc přespat u ní na koleji, mohl žárlit. Mohl Kunderu požádat o kamarádskou službu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...