Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko povede MAAE. Ta mluví do situace v Záporožské jaderné elektrárně

Mise MAAE po nehodě jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v roce 2011. foto: Reuters

Česko bude předsedat Radě guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Ta dohlíží a stanovuje pravidla pro mírové využívaní jádra. Letos sehrála roli například na Ukrajině. Dle ministra zahraničí Jana Lipavského jde o úspěch české diplomacie.
  19:32

„Považuji to za další velký úspěch české diplomacie a celého týmu na ministerstvu zahraničí. Agentura v poslední době ukázala, že je opravdu důležitá pro bezpečnost České republiky a pro bezpečnost evropského kontinentu,“ komentoval v pondělí zvolení ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Česká republika kandidovala na pozici předsedy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) za blok východoevropských států. Protikandidátem bylo Slovinsko, které se nakonec stáhlo, a Česko, které již předtím získalo více přislíbených hlasů, bylo zvoleno bez hlasování.

Dle šéfa diplomacie Lipavského úspěchem MAAE z poslední doby je například návštěva jejího generálního ředitele Rafaela Grossiho jaderné elektrárny v Záparoží. Grossi podle ministra „přispěl ke zklidnění situace“. Sám ministr se s ním dle svých slov brzy sejde.

Funkci předsedy Rady guvernérů bude po dobu jednoho roku vykonávat vedoucí české Stálé mise při OSN ve Vídni, velvyslanec Ivo Šrámek.

MAAE je specializovanou mezinárodní organizací spadající pod OSN. V její gesci je stanovování a dohlížení na pravidla pro mírové využívání jaderné energie. Například v roce 2011 speciální mise agentury vyšetřovala fukušimskou katastrofu v Japonsku.

Na 175 členských státu se jednou za rok schází v rámci takzvané Generální konference, která má v agentuře hlavní slovo. V mezidobí pravomoci přecházejí na Radu guvernérů o 35 členech. Funkční období guvernérů je dvouleté a jsou voleni podle regionů. Česko bylo zvoleno členem Rady guvernérů v září 2021. Každoročně guvernéři volí předsedu, jehož funkční období je 12 měsíců. Post předsedy rotuje mezi regionálními skupinami.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...