Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Maďarská daň ČEZ: 20 milionů

Česko

Proti zdanění velkých firem působících v Maďarsku už se postavila Evropská komise

BUDAPEŠŤ Evropská komise začala vyšetřovat, zda jsou maďarské daně pro zahraniční investory v souladu s právem EU. Na speciální „krizové“ daně si na přelomu roku stěžovali šéfové 13 prominentních evropských firem včetně českého energetického gigantu ČEZ.

Komise se na maďarskou vládu obrátila s dopisem, v němž ji požádala o veškeré informace spojené s kontroverzními zákony. Podle mluvčího Evropské komise Oliviera Baillyho již Brusel obdržel odpověď. Její detaily ale komise nezveřejnila. „Nyní se zabýváme oficiální stížností (13 firem) a rovněž dopisem od maďarské vlády,“ uvedl včera mluvčí.

Maďarská vláda se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu rozhodla zvýšit zdanění bankovních, maloobchodních, energetických a telekomunikačních firem. Vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně. Daň platí v letošním a příštím roce. Z ostatních odvětví chce vláda pomocí nových daní získat dalších 161 miliard forintů ročně.

Celá řada zahraničních investorů pohrozila, že zemi opustí a propustí své maďarské zaměstnance. Jde o velmi významné firmy, mezi něž patří vedle ČEZ němečtí energetičtí giganti E. ON a RWE.

Firmám se nelíbí hlavně nová jednoprocentní daň z obratu, kterou Maďaři od nového roku zavedli. Daň nezohledňuje, jestli podnik hospodaří se ziskem či ztrátou, a bude vybírána dokonce i zpětně, tedy za rok 2010.

ČEZ, který v Maďarsku obchoduje s elektřinou a plynem, by mohl kvůli nové legislativě přicházet ročně zhruba o 20 milionů korun. Ostatními firmami, které se stížnosti podílely, byly například ING, Allianz, Spar, Baumax nebo OMV.

Ostrou kritiku si vysloužila maďarská vláda i za řadu předchozích opatření, která naznačují snahy o centralizaci moci v rukou premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidezs. Mezi ně patří zestátnění soukromých penzijních fondů a omezení pravomocí Ústavního soudu nebo soukromého podnikání. Jedním z nejvíce kritizovaných zákonů je nový zákon o médiích, který silně připomíná komunistické pojetí svobody slova. Proti němu se včera také ohradili úředníci Evropské unie. Podle agentury ČTK se maďarská vláda kritice brání a obvinění považuje za absurdní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!