Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Maďarský americký krach

Česko

BUDAPEŠŤ Maďarské hlavní město už zdaleka nepůsobí barevným a veselým dojmem jako kdysi. Ceny v obchodech jsou pro českého nebo slovenského turistu velice příznivé, protože forint je zdaleka nejslabší měna celé střední Evropy, ale zákazníků je poskrovnu. „Když to tak půjde dál ještě pár měsíců, můžeme zavřít,“ říká prodavačka ve značkovém obchodě s textilem nedaleko známého náměstí Oktogon. Nenakupují ani místní, ani turisté, kterých ubývá každým měsícem, takže mnohé hotely už nabízejí pokoje za polovinu loňských cen. Marně. Je krize.

Poloprázdné jsou i vyhlášené restaurace, kam bylo dříve těžké sehnat místo, už loni se zastavily plány na výstavbu mnoha nových budov, šetří všichni, vládou a budapešťským magistrátem počínaje a soukromníky konče. Na Maďarsko dolehla finanční krize zatím nejhůře z celé střední Evropy. Už loni musela Světová banka a EU pomoci zemi 25 miliardami dolarů (asi 550 miliard korun), aby se nezhroutil jeho finanční systém.

Ani to Maďarsko nezachránilo a dnes je znovu především bankovní sektor před krachem, a to z podobného důvodu jako před rokem v Americe. Maďaři si totiž napůjčovali před několika lety hypotéky v eurech a švýcarských francích. A dnes, kdy forint oslabil o téměř polovinu, nemají na splátky za své nové domy. Forint přitom dál padá, letos už o pětinu. „Syn má na hypotéku ve švýcarských francích barák na předměstí, manželka už přišla o práci a splátky hypotéky jim stouply od léta o čtvrtinu. Neví, co budou dělat za půl roku, až jim dojdou úspory. A tak je na tom polovina jejich sousedů,“ říká dvaašedesátiletý Budapešťan Tamás Kovács.

Forint už přitom tento týden překročil psychologickou hranici tří set forintů za euro a největší deník Népszabadság to komentoval, že maďarská měna „překročila bránu pekla“. Podle analytiků stačí, aby se propadl o dalších deset procent, a v Maďarsku nastane „všeobecný krach hypotečních bank“.

Stále hrozící pád vlády Před krachem stojí znovu i maďarský stát, jenž musí stále se zvyšující splátky obrovitých půjček v zahraničních měnách splácet z vysychajících daní ve forintech. Do toho navíc neustále hrozí, že padne i dnes už menšinová vláda socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. „Opoziční Fidesz plánuje, že osmého března nechá hlasovat o důvěře vaší vládě a předčasných volbách,“ padají otázky na tiskových konferencích předsedy vlády. „Tato země nepotřebuje předčasné volby, ale plán boje s krizí, reformu daní, pomoc nejchudším,“ opakuje premiér. Podle průzkumů už jen málokterý Maďar věří, že současná vláda může zemi zachránit. K finančním problémům se totiž v posledních týdnech přidalo masové propouštění, když jen od počátku roku ztratilo práci na dvacet tisíc Maďarů. „Mnoho dalších míst je ještě ohrožených a velké propouštění se dá očekávat v nejbližší době,“ uvedl v tisku ministr hospodářství Gordon Bajnai. Vláda už v podstatě od chvíle, kdy začal na konci prosince platit, předělává státní rozpočet a připravuje přesuny za jeden bilion forintů. Peníze chce dostat od Maďarů zvýšením daně ze zboží a zdaněním nejbohatších. „To je špatně a k ničemu to nepovede. Pravda je, že v téhle zemi dodnes skutečně platí daně jen málokdo, a tím začínají všechny naše potíže,“ říká György Csaba, spokojeně vyhlížející obyvatel bohaté budapešťské čtvrti. „Všem je jedno, že Maďarsko zbankrotuje.“

„Syn má hypotéku na barák ve švýcarských francích a splátky mu stouply od léta o čtvrtinu.“

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Maďarsku

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...