Poloprázdné jsou i vyhlášené restaurace, kam bylo dříve těžké sehnat místo, už loni se zastavily plány na výstavbu mnoha nových budov, šetří všichni, vládou a budapešťským magistrátem počínaje a soukromníky konče. Na Maďarsko dolehla finanční krize zatím nejhůře z celé střední Evropy. Už loni musela Světová banka a EU pomoci zemi 25 miliardami dolarů (asi 550 miliard korun), aby se nezhroutil jeho finanční systém.
Ani to Maďarsko nezachránilo a dnes je znovu především bankovní sektor před krachem, a to z podobného důvodu jako před rokem v Americe. Maďaři si totiž napůjčovali před několika lety hypotéky v eurech a švýcarských francích. A dnes, kdy forint oslabil o téměř polovinu, nemají na splátky za své nové domy. Forint přitom dál padá, letos už o pětinu. „Syn má na hypotéku ve švýcarských francích barák na předměstí, manželka už přišla o práci a splátky hypotéky jim stouply od léta o čtvrtinu. Neví, co budou dělat za půl roku, až jim dojdou úspory. A tak je na tom polovina jejich sousedů,“ říká dvaašedesátiletý Budapešťan Tamás Kovács.
Forint už přitom tento týden překročil psychologickou hranici tří set forintů za euro a největší deník Népszabadság to komentoval, že maďarská měna „překročila bránu pekla“. Podle analytiků stačí, aby se propadl o dalších deset procent, a v Maďarsku nastane „všeobecný krach hypotečních bank“.
Stále hrozící pád vlády Před krachem stojí znovu i maďarský stát, jenž musí stále se zvyšující splátky obrovitých půjček v zahraničních měnách splácet z vysychajících daní ve forintech. Do toho navíc neustále hrozí, že padne i dnes už menšinová vláda socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. „Opoziční Fidesz plánuje, že osmého března nechá hlasovat o důvěře vaší vládě a předčasných volbách,“ padají otázky na tiskových konferencích předsedy vlády. „Tato země nepotřebuje předčasné volby, ale plán boje s krizí, reformu daní, pomoc nejchudším,“ opakuje premiér. Podle průzkumů už jen málokterý Maďar věří, že současná vláda může zemi zachránit. K finančním problémům se totiž v posledních týdnech přidalo masové propouštění, když jen od počátku roku ztratilo práci na dvacet tisíc Maďarů. „Mnoho dalších míst je ještě ohrožených a velké propouštění se dá očekávat v nejbližší době,“ uvedl v tisku ministr hospodářství Gordon Bajnai. Vláda už v podstatě od chvíle, kdy začal na konci prosince platit, předělává státní rozpočet a připravuje přesuny za jeden bilion forintů. Peníze chce dostat od Maďarů zvýšením daně ze zboží a zdaněním nejbohatších. „To je špatně a k ničemu to nepovede. Pravda je, že v téhle zemi dodnes skutečně platí daně jen málokdo, a tím začínají všechny naše potíže,“ říká György Csaba, spokojeně vyhlížející obyvatel bohaté budapešťské čtvrti. „Všem je jedno, že Maďarsko zbankrotuje.“
„Syn má hypotéku na barák ve švýcarských francích a splátky mu stouply od léta o čtvrtinu.“
O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Maďarsku