Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Maďary popravil Bartečko

KLOTEN (od zpravodajky LN ve Švýcarsku) Po dlouhých sedmdesáti letech se maďarský hokej znovu dostal do elitní skupiny mistrovství světa. Hned v úvodním utkání ale Maďary čekal jejich největší historický rival Slovensko.

Už dopoledne se do Klotenu začali sjíždět fanoušci obou týmů. Zatímco Maďarští příznivci se těšili na obnovenou premiéru svého týmu na světovém šampionátu, Slováci považovali duel předem za vyhraný.

A přesně tak to v úvodu vypadalo i na ledě, kdy svěřenci kouče Jána Filce nejdříve jen těsně nedostali puk za brankovou čáru, ale v čase 1.46 se nakonec prosadil Růžička.

V hledišti ale jasně vedli maďarští diváci. Celý zápas neúnavně povzbuzovali svůj tým a také jako první na mezinárodní hokejové zápasy uvedli světlice, které ale díky sítím za brankami nemohly skončit na ledové ploše.

Především ale Maďaři hnali své hokejisty dopředu pokřikem „Ria, Ria, Hungaria“, který klotenskou halu rozduněl tak, že se i okolní lesy otřásaly. „Bylo to neuvěřitelné, připadal jsem si, jako že hrajeme doma,“ zářil gólman Levente Szuper.

Fanoušci červenobílozelených povzbuzovali svůj tým, jako by šlo o finále. Když na začátku druhé třetiny Roger Holeczy srovnal na 1:1, propukla větší část obecenstva v obrovský řev.

„Je skvělé ho tady sledovat, měla jsem strašnou radost, že dal gól,“ jen zářila Holeczyho matka Enith, která se narodila na Slovensku, ale řadu let už žije ve Spojených státech. Na Holeyczyho se na šampionát přijel podívat ještě otec, bratr a dlouholetá přítelkyně rodiny. „Je to zázrak na ledě,“ neskrývala radost z výkonu maďarského týmu Arlene Trustenová.

Maďaři před závěrečnou třetinou prohrávali 1:3, ale utkání dokázali srovnat. Jenže v poslední minutě Lubomír Bartečko strhl výhru na stranu Slováků. „Sice nás porazili, ale vítězný gól slavili, jako by vyhráli finále, takže si nás jako soupeře považovali,“ dodal Szuper.