Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mafiánské vraždy nejsou na Slovensku nic zvláštního

Česko

Masakr v Devínské Nové Vsi není na Slovensku ani rekordní, ani zcela výjimečný. Vraždy a střelba za bílého dne nejsou už téměř dvě desetiletí ničím neobvyklým. BRATISLAVA/PRAHA V březnu roku 1999 přijelo před restauraci Fontána v Dunajské Stredě auto, z něhož vyběhlo několik maskovaných mužů. Ve spodním patře jen zaveleli „k zemi“ a pak vyběhli do schodů, kde deset členů rodiny Pápayových hrálo karty. Boss tohoto rodinného klanu Tibor Pápay byl v té době pokládán za hlavu nejsilnější mafiánské skupiny na Slovensku, jen v Dunajské Stredě měsíčně vybíral od místních podnikatelů miliony korun na výpalném. Vrahové na místě postříleli všech deset mafiánů a zmizeli. Nikomu z dalších hostů ani dvěma číšníkům se během této jedné z největších mafiánských vražd v Evropě nic nestalo.

Vražda Pápayových, zřejmě vyřizování účtů s jiným klanem kolem Mikuláše Černáka, byla sice největším, ale zdaleka ne neobvyklým příběhem ze života slovenského podsvětí. To dosáhlo na konci devadesátých let takové moci, že bylo schopno podplatit policii, soudce i tajnou službu. S tou byla ostatně mafie za vlád Vladimíra Mečiara v letech 1992-1998 úzce provázána.

Výjimečná, alespoň na středoevropské poměry, je brutalita vztahů mezi jednotlivými složkami mafie, jejíž bossové se navíc často přátelí s vlivnými podnikateli nebo se přímo mezi ně řadí. Několik vražd konkurentů patří k normální součásti životopisu slovenských mafiánů. Bosse slovenské mafie Mikuláše Černáka nedávno odsoudili za osm vražd na doživotí, ale odhaduje se, že zavražděných konkurentů má Černák na svědomí nejméně dvojnásobek.

I v Bratislavě, která je pro mafii výhodná svojí polohou na hranici tří zemí, patří mafiánské vraždy k téměř běžnému koloritu města. V únoru roku 2008 se strhla přestřelka v obchodním centru Polus, při níž jeden člověk zahynul, několik lidí bylo zraněno. O poměrech vypovídá, že aktéry přestřelky (desítku Čečenců a Dagestánců) sice policie zatkla, ale pak je pro nedostatek důkazů propustila.

Vraždy na sídlišti Většinu vražd však nemají na Slovensku na svědomí cizinci, ale místní mafiánské klany. Například v září 2004 před pizzerií v bratislavské Petržalce zastřelili Petra Čonrádyho z mafiánské skupiny „sýkorovců“, o život ale současně přišel člen konkurenční skupiny „takáčovců“. Jednoho z bossů bratislavského podsvětí rozstříleli pár dnů předtím před sázkovou kanceláří na jiném bratislavském sídlišti, kdy do něj vyprázdnili zásobník. Jednoho mafiána zase v roce 2004 zabíjeli najatí vrazi nadvakrát, útok u jezer v Senci u Bratislavy přežil, ale pak jeho auto o čtyři měsíce později rozstříleli na magistrále procházející centrem města.

Ještě častější než střelba jsou výbuchy aut - naposledy před týdnem mafie zlikvidovala mercedes poslance za opoziční Slovenskou národní stranu Vincenta Lukáče. Když se ho ptali, jaký důvod mafie měla, odpověděl větou: „Mafie si vážím a mafie si váží mě.“

***

Vrahové v restauraci v Dunajské Stredě postříleli na místě všech deset členů konkurenčního gangu a zmizeli

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!