Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magické místo znovu ožilo

Česko

Na Karlův most se vrátily barokní slavnosti oslavující kult sv. Jana Nepomuckého

PRAHA Na šedesát benátských gondoliérů v historických kostýmech, veslujících v sedmi originálních gondolách. Orchestr hrající na vltavské hladině. Procesí věřících na Karlově mostě. Večerní laserová show. Včerejší noc v centru Prahy se nesla ve znamení oslav 280. výročí svatořečení Jana Nepomuckého, který byl podle legendy právě z Karlova mostu svržen do Vltavy.

„Jsou to největší barokní slavnosti v novodobé historii Prahy,“ prohlásil ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Navazují na barokní tradici slavných svatojánských poutí, které v den světcova svátku přiváděly do Prahy až 100 tisíc poutníků a věřících z celých Čech, Moravy a Slezska. „To, že svatojánské poutě bývaly spojeny i s průvody lodí, je rarita v celé střední Evropě,“ podotkl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Tradice začala slábnout teprve na začátku 20. století. I tehdy však lidé světcovu sochu na Karlově mostě v den jeho svátku zdobili květinami a stavěli nad ni oltář nebo napodobeninu kapličky. „Svatojánské poutě byly spojeny i s manifestací vlastenectví, s konfrontací českého venkova proti poněmčené Praze,“ připomněl historik umění František Dvořák.

Na Karlův most se vrátila barokní mřížka Místo, odkud byl Jan Nepomucký podle legendy svržen do Vltavy, je označeno v kamenném zábradlí mostu dvojitým mosazným křížem s pěti hvězdami. Podle legendy se totiž ve chvíli, kdy se Nepomukovo tělo potopilo, objevilo na hladině Vltavy pět hvězd.

Podle po staletí tradované legendy kříž symbolizuje naplnění přání. Legenda praví, že pokud na kříž někdo položí ruku tak, že na každé hvězdě spočine jeden prst, jeho přání se splní.

Právě na toto magické místo se včera vrátila i kopie ztracené barokní mřížky s reliéfem, která historickou událost připomínala. Z Karlova mostu byla odstraněna při opravě v 70. letech minulého století. I to však byla kopie, z originálu zůstaly jen relikty vylovené z Vltavy po velké povodni v roce 1890.

Zmatení turisté většinou o existenci barokní mřížky ani kříže nemají ponětí. O přízeň Štěstěny tak žadoní na nesprávném místě. Dotýkají se jednoho ze tří reliéfů Brokoffovy sochy sv. Jana Nepomuckého, který znázorňuje jeho shození do řeky. „Já žasnu, že ten reliéf osahávají. To nikdy nebylo,“ poznamenal Dvořák.

Svatojánské slavnosti pokračují i dnes a zítra. Na Křižovnickém náměstí jsou stánky s pečivem inspirované barokními trhy. V katedrále sv. Víta a v kostele sv. Tomáše se dnes od 17 hodin konají nešpory. Ve stejnou dobu proběhne v Muzeu Karlova mostu přednáška o Janu Nepomuckém v souvislosti s tamější výstavou Svatý na mostě o svatojánském kultu. V muzeu jsou až do konce srpna vystaveny některé vzácné exponáty, které pocházejí ze svatovítského pokladu a jsou k vidění jen výjimečně.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...