Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Magistrát přesídlil. Ale nevydělal

Česko

  11:47
PRAHA - Loni se více než tisícovka úředníků pražského magistrátu přestěhovala do nové budovy v Jungmannově ulici. V posledních dnech však sílí pochybnosti o tom, zda se sestěhování na jednu adresu městu vyplatilo.

Pavel Bém foto: Viktor ChladLidové noviny

Primátor Pavel Bém a ředitel magistrátu Martin Trnka prohlašovali, že přestěhováním do budovy patřící firmě Copa Retail podnikatele Sebastiana Pawlowského magistrát ročně ušetří více než 50 milionů korun. Jak ale včera uvedly Hospodářské noviny, rozdíl mezi výdaji za nájem a servis nového sídla a příjmy z úředníky uvolněných budov činí 102 milionů korun v neprospěch města.

Přestože uvolněné budovy se nacházejí v lukrativním centru, některé z nich se magistrátu do dneška nepodařilo pronajmout ani prodat. Jiné sice město „udalo“, ale často za nižší cenu, než s jakou počítali realitní makléři společnosti Cushman a Wakefield v „analýze komerční realizovatelnosti“ těchto budov.

Prázdnotou zatím zejí objekty v Letenské, Platnéřské, Štefánikově i Cihelné ulici. Po odchodu magistrátních památkářů zůstaly prázdné i kanceláře památkově chráněných domů U Minuty a U Radnice na Staroměstském náměstí. „Mělo by se s tím něco udělat. Dům U Minuty je momentálně nejlepší volný dům v Praze,“ říká městský radní pro kulturu a památky Milan Richter. Podle něj rada dosud o jejich využití nejednala.

Naopak tiskový odbor magistrátu tvrdí, že o jejich pronájmu už rozhodnuto je. „Výběrové řízení zatím neprobíhá. Už delší dobu čekáme, jaké připomínky k využití domů budou mít památkáři z Národního památkového ústavu,“ řekla Eva Kubátová z PR oddělení magistrátu. „Žádnou takovou žádost na stole nemám,“ reagoval však památkář Ondřej Šefců, který má Staroměstské náměstí na starosti.

Neúspěchem skončil prodej domu v Letenské ulici, za který měl magistrát utržit částku 95,8 milionu korun. „Kupující sumu nedoplatil. Dům je tedy stále na prodej,“ řekla Kubátová. Magistrát přitom tento prodej uváděl jako doklad toho, že na sestěhování vydělá. Nabízená částka totiž třikrát převýšila odhad studie.

Opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni, že nastal čas, aby se městská rada k celé koncepci stěhování úřadu vyjádřila. „Je evidentní, že se nedaří efektivně využít uprázdněné projekty,“ řekl předseda výboru infrastruktury a místopředseda klubu zastupitelů ČSSD Miroslav Poche. Podle něj se ukazuje, že „očekávání města byla přehnaná“. „Respektive, prostě ta čísla měla odpovídat nákladovosti Škodova paláce, kam se magistrát sestěhoval,“ řekl Poche.

Stěhování magistrátu vzbuzovalo pochybnosti od samého počátku. Město si totiž od Pawlowského pronajalo tutéž budovu, na kterou mělo původně předkupní právo. Vedení rady v čele s Bémem argumentovalo právě tím, že pronájem je ekonomicky výhodný. Budovu Škodova paláce si město pronajalo na dvacet let, každý rok zaplatí přes 200 milionů korun.
Stěhování magistrátu prošetřoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a protikorupční policie. Zabýval se jím i kontrolní výbor zastupitelstva. Jeho členové však na akci neshledali nic nekalého.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....