Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Falešný policista dostal za peskování lidí podmínku. Šlo jen o zábavu, hájil se

ilustrační snímek foto: MAFRA

Za policistu se vydával muž, který se svým komplicem šikanoval náhodné lidi na Jablonecku. S majáčkem v autě požadovali nošení roušek nebo si vymáhali zastavení vozu. Soud jednoho z nich potrestal podmínkou. Rozhodnutí se muž následně snažil zvrátit tvrzením, že vše dělal jen pro zábavu. Nejvyšší soud však jeho dovolání zamítl.
  12:54

Muž a jeho komplic zastavovali náhodné lidi na Jablonecku. U soudu dostal J. S. podmínku za přisvojení pravomoci a výtržnictví. O jeho následném neúspěšném odvolání informoval jako první server Novinky.cz.

Muži se za policisty vydávali předloni v létě. „Samozvaní ‚strážci zákona‘ se rozhodli zřídit ve městě kázeň a pořádek. Dlouhé chvíle si krátili tím, že vystupovali jako policisté a děsili obyvatelé Jablonecka, skutečnými policisty přitom nikdy nebyli,“ uvedla tehdejší policejní mluvčí Adéla Fialová. Odmítla však upřesnit, v jakém městě na Jablonecku falešní policisté konkrétně působili.

Muži používali dodávku a respekt si vynucovali modrým majáčkem. Používáním výroku ‚Jménem zákona!‘ umocňovali dojem, že jde skutečně o příslušníky státní nebo městské policie.

Takto například zastavili cestující na autobusové zastávce a nutili je nasadit si roušky, jinde zase přinutili zastavit osobní automobil. Jednu ženu dokonce vystrašili tak, že se rozbrečela.

Muže se nakonec podařilo dopadnout díky skutečnému policistovi v civilu. Falešný policista J. S. odešel od soudu s podmínkou. Následně se však odvolal k Nejvyššímu soudu.

Neprojevil lítost

„Obviněný ve svém dovolání namítl, že se z jeho strany jednalo o pouhou formu zábavy. Za nepřiměřeně přísný považuje i uložený trest, a to namísto trestu peněžitého, který by přijal raději, neboť pracuje v bankovním sektoru a odsouzení patrně zpochybňuje požadavky na výkon takového povolání,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Ten mu ale nevyhověl. „Dovolatel po celou dobu trestního řízení své jednání spíše bagatelizoval, než aby projevil přesvědčivou lítost,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Jiří Pácal a okomentoval i hájení J. S., že se jako policista choval jen pro zábavu. „Takový motiv je z hlediska obecné morálky hanebnější než motivy jiné – než pouhá lenost či hloupost pachatelů.“

S falešným policistou se potýkala i Česká Lípa. Osobní vůz se zapnutým majákem se proháněl ulicemi města rovněž v roce 2021.

12. března 2021

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!