Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Maják v bouři nadchl jen Prahu

Česko

Magistrát hlavního města se jako jediný krajský úřad rozhodl zaplatit školám a uchazečům o studium na střední škole přístup do informačního systému soukromé společnosti Scio.

Přibližně 40 000 uchazečů o studium na střední škole se po prvním kole přijímacího řízení dozví, že nebyli přijati, a to i přesto (nebo spíše kvůli tomu), že letos poprvé si mohl každý uchazeč podat až tři přihlášky. Klíčové tedy pro většinu zájemců o studium bude získat před druhým kolem včas dostatek informací o volných místech a situaci na jednotlivých školách.

Pomoc při orientaci v této nepřehledné situaci nabízí informační systém Maják v bouři, který provozuje soukromá společnost Scio. Přístup do systému je však placený a zájemce z řad uchazečů či jejich rodičů vyjde na 140 až 640 korun, podle uplatněných slev. Pokud ovšem nenavštěvují některou z pražských škol. Magistrát hlavního města se totiž jako jediný krajský úřad v Česku rozhodl zaplatit společnosti Scio částku v řádu statisíců korun, aby pražští uchazeči o středoškolské studium a pražské školy měli možnost využívat Maják v bouři bezplatně.

„Situaci, která vznikla, bylo nutné řešit rychle. Systém Maják v bouři byl připraven a tuto službu sám nabízel, pro Prahu proto bylo výhodnější využít již existující službu a podpořit naše školy tak, aby ji mohly okamžitě nabídnout studentům a rodičům,“ tvrdí Jiří Wolf, mluvčí pražského magistrátu.

Nedůvěřivé kraje Ostatní kraje, které dostaly od společnosti Scio stejnou nabídku jako Praha, však o jednoznačné užitečnosti Majáku v bouři přesvědčeny nejsou. „Středočeský kraj nehodlá využít tento projekt, protože vůbec neřeší situaci uchazečů a nepomáhá ani školám. Domníváme se, že přichází pozdě a jde zejména o komerční záležitost a marketingový tah této společnosti, která se snaží využít situaci k vlastnímu zviditelnění,“ odmítá projekt poměrně ostře například mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Obavy z funkčnosti majáku vyjadřuje i radní pro oblast školství Pardubického kraje Jana Pernicová: „Vstup do systému vyžaduje určit o u přípravu a kraj ji v tomto roce nezajišťoval proto, že o uvedeném systému neměl nezávislé reference a nechtěl v tak citlivé oblasti směrem k rodičům a žákům experimentovat.“ Zástupci krajů přitom upozorňují především na fakt, že aby systém mohl fungovat, je potřebné do něj zapojit poměrně velký počet škol a uchazečů, jinak budou údaje o vyhlídkách přijetí na jednotlivé školy poskytované jeho prostřednictvím značně nepřesné. Praha ovšem tyto obavy nesdílí. „Zatím je podle odezvy (k dnešnímu dni je přihlášeno asi 7000 rodičů) tato služba funkční a jsem přesvědčen, že Praha zvolila ze všech hledisek optimální řešení. Podstatná je vždy funkčnost a využití soukromých firem je ve veřejném sektoru běžným postupem vždy, kdy je to výhodné,“ uvedl koncem minulého týdne magistrátní mluvčí Wolf.

Opatrné školy S jednoznačnou odezvou se Maják v bouři nesetkal ani u pražských středních škol, jimž by měl údajně rovněž pomoci zvládnout letošní „zmatky, které nový systém přijímacího řízení přináší“. „V tom příšerném systému, který vyjma několika tisícovek mimořádných dětí uškodí každému, je dobrá každá snaha něco napravit. Celý systém se už ale na nás rozběhl dost pozdě, a tak jsme se do něj nezaregistrovali. I tak nevíme, co dříve,“ vysvětluje ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Sporné je podle mnohých i to, zda má město z veřejných peněz platit službu soukromé společnosti, kterou využije jen určitá skupina obyvatel. Například ředitel pražského soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší na otázku, zda je Maják v bouři jednoznačným přínosem, odpovídá poměrně lakonicky: „Pro společnost Scio určitě, pro uchazeče a školy patrně také, pro daňového poplatníka nevím.“ Obecně ovšem ředitelé jednotlivých škol maják spíše vítají. „V tom zmatku, který se zákonodárcům podařilo natropit díky stávající nešťastné podobě přijímacího řízení, je ovšem především pro uchazeče a jejich rodiče jakákoliv pomůcka, která zjednoduší jejich nezáviděníhodnou situaci a zmenší nejistotu, dobrá,“ tvrdí třeba ředitel pražského Malostranského gymnázia Tomáš Ledvinka.

Podle společnosti Scio navíc zapojením do jejich informačního systému ušetří nemalé částky právě školy, které jsou rovněž placeny z veřejných prostředků. „Zajištěním IS Maják v bouři magistrát Prahy šetří školám zbytečně vynaložené finanční prostředky související s administrativními úkony, šetří práci středních škol, šetří prostředky rodičů, kteří by se museli na přijímací řízení adaptovat právě prostřednictvím informačního systému,“ argumentuje mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Alibistické ministerstvo Jinou otázkou ovšem je, proč podobný informační systém nenabídlo školám a rodičům bezplatně přímo ministerstvo školství, například prostřednictvím jím zřizovaného Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), a nepomohlo tak samo předejít současným zmatkům, jež s sebou možnost podávat tři přihlášky nese. „My jsme změnu v této podobě neprosazovali, chtěli jsme variantu dvou přihlášek. Kdyby získala dostatečnou podporu, tak by žádné problémy nenastaly. Tímto ale vznikla nová situace, navíc v době, kdy byl CERMAT dokonale vytížen přípravou maturit. Neměli jsme materiální ani lidské zdroje k tomu zvládnout to v tak krátkém čase,“ vysvětluje Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Podle něj ministerstvo alespoň pro příští rok uvažuje o projektu centrálních testů, které by mohly být jednotným kritériem pro přijímání na střední školy a současný problém tak jednoduše vyřešit.

Rozhovor s majitelem společnosti Scio čtěte na straně 21

***

„Je Maják v bouři přínosem? Pro společnost Scio určitě, pro uchazeče a školy patrně také, pro daňového poplatníka nevím.“ Václav Klaus ml., ředitel gymnázia PORG

Jak funguje Maják v bouři Informační systém společnosti Scio má pomoci uchazečům o přijetí na střední školu, jejich rodičům i školám zorientovat se v nové situaci, kdy každý uchazeč může podat až tři přihlášky na různé školy. Systém pracuje s tzv. pravděpodobnostními metodami. Uchazeči po zaregistrování do Majáku v bouři zadají, na které školy si podali přihlášku, v jakém pořadí je preferují, jaké měli vysvědčení, a vyplní test obecných studijních předpokladů. Zaregistrované školy zase uvedou seznam přihlášených uchazečů (pod kódem) a postupně potom výsledky všech kol přijímacích řízení. Scio tvrdí, že systém bude funkční, když se zapojí alespoň deset procent uchazečů. Co prozradí uchazečům Systém by měl být na základě porovnávání dat schopen „spočítat“, jaké jsou šance jednotlivých uchazečů na přijetí na konkrétní školu. Posloužit by měl především po prvním kole přijímacího řízení, kdy se velká část dětí dozví, že nebyly přijaty na žádnou školu. Maják by jim měl ukázat, kolik z uchazečů v pořadí před nimi bylo přijato i na jinou školu, a na základě uváděných preferencí rovněž, kolik jich proto své místo uvolní. Každý uchazeč by tedy měl mít teoreticky dostatek informací, aby se mohl rozhodnout, zda má cenu na tu kterou školu podávat odvolání či se hlásit do dalšího kola přijímacího řízení. Co řekne školám Pro zapojené školy mají být užitečné především údaje, kolik z žáků přijatých v prvním kole k nim skutečně nastoupí a kolik z nich odejde na preferovanou konkurenční školu. Kolik to stojí Základní cena pro mimopražské zájemce je 640 korun. Scio ovšem nabízí různé slevy, s jejichž pomocí se lze dostat až na částku 140 Kč. Pražští účastníci neplatí nic a pouze při registraci zadají vstupní kód, který získali ve své škole. Zdroj: www.majakvbouri.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!