Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mají na fotbalisty, tak i na rámy

Česko

  7:47
Není pravda, že z policie odchází rekordní počet lidí. Loni jich odešlo 3400 a vzali jsme jich o 400 více, tvrdí Oldřich Martinů, policejní prezident.

Oldřich Martinů foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

LN V současné době předsedáte jednáním šéfů všech policejních sborů v Evropské unii. Na co se s kolegy zaměřujete?

 Měli jsme zatím jedno setkání v Praze. Další v Bruselu mě nyní čekají. Řešili jsme třeba sloučení jednotlivých elektronických policejních systémů kvůli lepší komunikaci, ale třeba i účinnější spolupráci při vyhledávání pohřešovaných dětí.

LN Policie prochází reformou. Jak se jí zatím nový zákon dotkl, jak ji změnil?

 Ono nejde jenom o nový zákon o policii. Reformu tvoří asi padesát navazujících norem. Policie nyní získala celou řadu nových možností pro boj s organizovaným zločinem, pro pátrání po pohřešovaných dětech a mnohá další. Namátkou jde třeba o oprávnění vstupování do provozoven. Na druhou stranu jí ubyla práce například s doručováním obsílek. Největší změnu ale spatřuji ve změnách kariérního řádu a možnosti stabilizace policejního sboru.

LN To se ale přece dlouhodobě nedaří. Od policie odchází množství lidí a noví se do sboru nehrnou...

 To není pravda. Vloni jsme zaznamenali historický úspěch. K policii jsme nabrali nejvíce lidí v historii – celkem 3800. Odešlo přitom o čtyři stovky policistů míň.

LN Také jste kvůli tomu nastartovali mediální kampaň za miliony korun. Podobné vládní kampaně byli kritizovány...

 Mně je jedno, jestli jsou nějaké jiné kampaně kritizovány, mě zajímá výsledek. A ten je jasný. Rok předtím to bylo pouze 2400 lidí. V tom saldu jsme se dostali do plusu. Ta kampaň nám bezpochyby pomohla a chystáme se ji opakovat i letos.

LN Proč byl v předchozích několika letech počet lidí, kteří odešli od policie, tak obrovský?

 V tuzemsku slouží 47tisícový policejní sbor. Situace se sice v poslední době lepší, stále nám ale chybí přes čtyři tisíce lidí. Ty velké odchody od policie (v roce 2007 to bylo 5300 lidí) byly dány částečně generační výměnou. Bylo to tím, že se stále odkládala účinnost zákona o policii. Ti starší, kteří sloužili třeba třicet let, čekali, až se zlepší podmínky odchodu a výsluhy. To bylo důvodem, proč vznikla ta odchodová vlna. Převážná část lidí, kteří odešli, byli policisté vyššího věku než padesát let. Jejich odchod byl ale spíše žádoucí, na jejich místa – i ta manažerská – nastupují mladší.

LN Na manažerská místa ale přicházejí lidé, kteří nemají dlouholeté zkušenosti...

 Pro mě osobně nehraje věk roli, důležité jsou schopnosti. Znám pětadvacetileté šéfy mezinárodních organizací. Policie má velký potenciál a spoustu šikovných lidí. Ti nově jmenovaní lidé prokázali své schopnosti. Konkrétně třeba Martin Červíček se jako šéf dopravní policie velmi osvědčil a věřím, že uspěje i jako pražský policejní ředitel.

LN Myslíte, že reforma podmínky policistů zlepší?

 Druhou věcí, jež reformu ovlivňuje stejně, jsou velké investice do vybavení a zázemí v rámci projektu P 1000. Ať už se jedná o zlepšení podmínek na policejních služebnách, nákupy nových automobilů nebo jejich vybavení moderní technikou. Řádově jde o částku čtyř až pěti miliard korun. Tyto peníze přinesou nejenom větší komfort policistům, ale i občanům.

LN Jak to myslíte?

 Například zmíněné podmínky na rekonstruovaných služebnách, kde si konečně budete moci připadat jako v jednadvacátém století. Ve čtvrtek (dnes – pozn. red.) představíme i nové vybavení policejních automobilů. Jde o technické dovybavení vozidel výpočetní a lokalizační technikou. Policista bude moci vyřešit oznámení nebo jakoukoli jinou věc rovnou na místě a nebude muset občana přímo předvolávat na služebnu. Lidé by z toho měli profitovat tak, že věc bude nepoměrně rychleji odbavena. Součástí vybavení je i lokalizační záznamové zařízení. Budou tam například kamery, které mají protikorupční význam. Je v nich i speciální alarm na operační středisko pro případ, že se hlídka dostane do nějakých potíží, aby mohla jedním stiskem přivolat posily.

LN Takto má být vybaveno jenom těch třináct stovek nových vozů od Škodovky?

 Výhledově se má zatím jednat o 1700 vozidel. Obnova vozového parku se má do konce roku 2011 týkat 3800 nových vozidel.

LN Kdy budete kupovat další vozy?

 Chystáme tendr na dalších sedm stovek služebních automobilů, které by měly v civilním provedení sloužit především kriminalistům. Přesný termín ale zatím neznám.

LN Nelitujete nyní v souvislosti s ekonomickou krizí rychlosti tendru na ta předchozí auta?

 To je realita. Ta cena byla tak dobrá, že jsme se možná dostali na opravdu rekordně nízkou úroveň. Nevím, jestli bychom byli schopni takovou cenu vyjednat i teď. Ta krize by v takovém případě mohla mít i opačný efekt a automobilky by takto pod cenou své produkty policii nenabídly. Nemá cenu spekulovat. Podepsali jsme smlouvu a ta prostě platí. To je, jako byste koupili na Vánoce televizor a za týden jej zlevní. Prostě máte smůlu. Nepůjdete přece do obchodu věc reklamovat.

LN Za čtrnáct dní začíná fotbalová liga. Policisté už nebudou na stadionech. V jaké fázi je domluva s fotbalovým svazem?

 Příští týden budeme podepisovat smlouvu o spolupráci s ČMFS. Samozřejmě nemůžeme dopustit, aby na stadionech došlo k porušování veřejného pořádku a bezpečnosti, a musíme chránit všechny stejným dílem. Na druhou stranu – fotbalové utkání organizuje soukromá osoba za účelem zisku. Je to srovnatelné třeba s koncertem. Musí být odpovědností organizátora zajistit bezpečnost. Majitelé klubů měli dostatek času, aby se na změnu připravili. Když mají na hráče, můžou mít i na bezpečnostní rámy. Pořadatel prostě musí zajistit, aby se na stadion nedostaly dělbuchy, nože a podobně. Když nebude moci situaci na stadionu zvládnout, tak zakročí policie. Pokud se tak ale stane, tak po něm můžeme požadovat finanční náhradu, protože nepřijal adekvátní opatření.

LN Mimochodem, komu fandíte?

 Teď už kvůli práci na fotbal nemám čas. Dříve to ale byla Jiskra Humpolec.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!