Touto otázkou se na Světě knihy budou zabývat účastníci jedné z panelových diskusí.
Je tomu šest století, co jistý nenápadný německý kovář vzal starý lis na víno, písmenka z kovové slitiny a inkoust a vytvořil jeden z největších vynálezů lidstva. On sám z knihtisku nezbohatl, nicméně tento vynález výrazně zlepšil přístup lidí k informacím. Stejnou příležitost dnes nabízí digitalizace. Internet a nové technologie prolomily mnohé z hranic existujících mezi lidmi a informacemi a vlastně způsobily jistou demokratizaci lidského vědění. Stačí do počítače zadat několik klíčových slov a můžete si zjistit více prakticky o jakémkoli předmětu.
Existuje několik projektů, které se digitalizaci knih a zachování informačního dědictví věnují. Mezi ně patří i služba Knihy Google (Google Books), která funguje jako klasický vyhledávač, ale místo webových stránek prohledává index digitalizovaných knih. Na světě dnes existují miliony knih, a služba tak čtenářům pomáhá objevit zajímavé knížky v češtině i cizích jazycích – dokonce i ty, o kterých ani nevědí, že existují.
Odkud tyto knihy pocházejí? Buď z významných knihoven ze Spojených států a Evropy, nebo od více než 30 000 nakladatelů a autorů (vlastníků autorských práv) z celého světa, kteří Knihy Google dobrovolně využívají jako další marketingový kanál ke svým čtenářům. Služba Knihy Google došla velké obliby, ale zároveň se stala značně kontroverzní. Není se čemu divit, jelikož samotné téma je velmi komplexní a náročné na pochopení; v kombinaci s neustále se vyvíjejícími novými technologiemi často – pro tradiční knižní průmysl – i neuchopitelné. Důsledkem toho je strach z neznáma, obavy z nepoznaných rizik, nedorozumění nebo odmítání.
Proto se český Google rozhodl, že ve spolupráci s veletrhem Svět knihy Praha 2010 uspořádá v rámci odborného programu panelovou diskusi na téma Knihy versus/a svět on-line.
Debata se dotkne budoucnosti knih ve světě nových technologií, internetových hrozeb a příležitostí a zároveň i toho, co digitalizace znamená pro samotné autory, vydavatele nebo milovníky knih.
Účast přislíbili básník, překladatel a publicista Petr Borkovec, marketingový manažer Zdeněk Jaroš (nakladatelství Grada), generální ředitel nakladatelství Albatros Média Michal Krejčí, Santiago de la Mora (EMEA Print Content Partnerships Director, Google), předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius a překladatelka, publicistka a zakladatelka serveru iLiteratura.cz Jovanka Šotolová. Panelovou diskusi bude moderovat Milan Šíma a pozváni jsou rovněž zástupci profesních svazů a asociací, ministerstva kultury, knihoven, akademiků, nakladatelů, vydavatelů, knihkupců, autorů, právníků a médií.
Panelová diskuse na téma Knihy versus/a svět on-line Čtvrtek 13. května 14.00–16.00 hod, Velký sál
***
Veletrh v číslech
Počet vystavovatelů 414
Počet stánků 194
Výstavní plocha 2930 m2
Počet účinkujících 438
Počet pořadů 391
Počet výstav 21
Vstupné
Jednodenní
– čtvrtek 120,- Kč
– pátek, sobota 100,- Kč
– neděle 50,- Kč
Děti a mládež 6–18 let,
studenti, důchodci a ZTP 50 Kč
Děti do 15 let v doprovodu
obou rodičů zdarma
Čtyřdenní vstupné 200 Kč