Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelé salonů berou Thajkám pasy, aby jim neutekly

Thajská masáž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajská masáž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Průzkum organizace La Strada odhalil, že majitelé masážních salonů zabavují masérkám pasy, aby neodešly ke konkurenci.

V zákulisí salonů, kam Češi a turisté s oblibou docházejí na thajské masáže, se mohou odehrávat lidská dramata. Thajské masérky, které cestují do Česka za výdělkem, jsou totiž poměrně snadným terčem pro pracovní vykořisťovatele.

Rizika, jimž jsou zaměstnankyně masážních salonů vystaveny, popisuje čerstvá studie publikovaná organizací La Strada, která se zaměřuje na potírání pracovního vykořisťování a obchodování s lidmi.

Zranitelnými dělá Thajky, kterých v Česku žije pět stovek, v prvé řadě dluh, s nímž do země přijíždějí. Obstarání pracovního povolení, víza a dalších náležitostí nutných pro legální pobyt v Česku totiž znamená nemalé náklady.

A za pracovnice je většinou zaplatí majitel masážního salonu, který si tím novou pracantku zaváže. "Dluh těchto pracovnic a pracovníků se pohybuje okolo dvou tisíc eur," píše se ve zprávě.

Obchodování s lidmi

Kvůli dlužné částce pak masérka například nesmí přejít ke konkurenci. Průzkum odhalil případy, kdy majitel ženám zabavil cestovní doklad nebo je omezoval v osobní svobodě.

Masáž (ilustrační foto)"Někdy jsou pracovnice hlídány, v jiných případech dochází k zadržování pasů, nebo dokonce k fyzickému násilí," píše se v závěru zprávy. "Takové praktiky hraničí s omezováním osobní svobody a jsou znakem obchodování s lidmi," varuje šéfka organizace La Strada Irena Konečná.

Ženy mají oslabenou pozici i při vyjednávání pracovní doby. Ačkoli v drtivé většině podepíší smlouvu, v níž se mluví o osmi hodinách práce denně, v praxi musí sloužit dvanáctihodinové šichty. Přesčasy jim však zaměstnavatel nezaplatí.

Autoři průzkumu sice sbírali data jen v pražských centrech a na velmi malém vzorku respondentek, přesto je podle nich studie relevantní. "Jde o první sondu do thajské komunity, minimálně odhaluje rizika, jimž jsou tyto pracovnice vystaveny," hodnotí Konečná.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...