Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Majitelům vyhořelé Petrovky hrozí dvoumilionová pokuta

Česko

  13:30
VRCHLABÍ/ PRAHA - Městský úřad ve Vrchlabí právě spustil nové správní řízení s majiteli vyhořelé Petrovy boudy. O hotel se prý dostatečně nestarali, a hrozí jim dvoumilionová pokuta. Statik tvrdí, že z památky lze zachránit už jen žulový sklep.

Pohled na bývalou Petrovu boudu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na ohořelých troskách krkonošské Petrovy boudy v nejbližších dnech vyroste střecha. Bydlet pod ní nikdo nebude, statik zastřešení navrhl jen proto, aby před sněhem ochránil obvodové zdi.

Pražští majitelé trosek – společnost Snowy Chalet – má čas do ledna. „Když nenapadne sníh, tak doufám, že to stihneme,“ říká její jednatel Karel Janda. Proti příkazu se firma nebude odvolávat.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to prý ale jen přechodné opatření. I obvodové stěny obložené kamenem jsou v dezolátním stavu a tvrdé horské počasí už zřejmě dlouho nevydrží. „Špatně je na tom celá bouda, jen v její střední části zůstaly historické sklepy ze žuly, ty by se měly jednoznačně zachovat,“ navrhuje statik Jan Chaloupský, kterému památkáři svěřili vypracování posudku. Ostatním sklepením příliš šancí nedává – jsou cihlová a vlhkost je naruší.

Ruiny Petrovy boudy

Petrova bouda se posledních několik let nacházela v desolátním stavu, do budovy sněžilo i zatékalo.

Odbor památkové péče z Vrchlabí doplňuje, že se nyní snaží ochránit všechno, co ještě lze.

Porušili zákon?

Kromě toho, že nyní Snowy Chalet pracuje na provizorní stříšce, zaměstnává i své právníky. Ti musí čelit novému správnímu řízení, které zahájil vrchlabský městský úřad.
Majitelé provázání s pražským podnikatelem Vladimírem Kovářem se podle názoru úředníků neřídili památkovým zákonem.

O Petrovu boudu se dostatečně nestarali, a tak údajně zavinili, že dovnitř chráněného hotelu mohl kdokoliv vniknout a třeba i zažehnout zničující požár. Za to nyní vlastníkům hrozí až dvoumilionová pokuta.

„Kdy bude rozhodnuto, zatím nevíme, případ je poměrně komplikovaný,“ reaguje Marta Žídková z úřadu. K aktuální situaci se nechtějí vyjadřovat ani zástupci firmy Snowy Chalet. Promluví prý až po skončení řízení.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...