Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze hořela spalovna. Kouř byl vidět z velké dálky, škoda půjde do stovek milionů

Česko

  15:47aktualizováno  18:37
V pražských Malešicích hořela spalovna. Kouř byl vidět z mnoha částí Prahy, na místě zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek. Hasičům se podařilo požár uhasit krátce před šestou hodinou. Záchranáři sdělili, že na místě by nikdo neměl být zraněný. Zplodiny se do ovzduší nešíří, lidé v okolí už mohou větrat.

„Máme uhašeno,“ hlásili na svém Twitteru hasiči krátce před šestou. Objekt nyní kontrolují termokamerami. „Na místě zasahovalo 98 hasičů v 11 profesionálních jednotkách (včetně 3 podnikových) a 7 dobrovolných jednotkách,“ uvedli na Twitteru.

„Minimálně zítra počítáme s odklonem odpadu, protože momentálně je spalovna pozastavena. V následujících dnech se uvidí. Jsme na to samozřejmě připraveni a situaci řešíme,“ řekl iDNES.cz mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Odpad, který spalovna spálit nestihla se bude distribuovat do jiných koncových zařízení, dodal Mana.

Odhad škody je podle hasičů v řádech stovek milionů korun. To potvrdil i mluvčí Pražských služeb. „Můžu potvrdit, že predikce škody ve výši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná,“ uvedl Mana. Doplnil, že hořelo v technologické budově, kde je gumová nádrž.

Hasiči mají představu, co oheň způsobilo, příčinu požáru ale chtějí ověřit při vyšetřování ve čtvrtek dopoledne, řekl mluvčí. Radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že požár vznikl při opravě linky.

„Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu,“ uvedl mluvčí Martin Kavka.

Hasiči informovali o požáru krátce po půl čtvrté odpoledne. Černý kouř byl vidět z velké dálky. O hodinu a půl později napsali na svůj Twitter, že se jim podařilo požár dostat pod kontrolu. „Odhad škod je v řádech stovek milionů korun,“ napsali na Twitteru. 

Později sdělili, že je čeká náročné dohašování uvnitř objektu. „Na místě zůstává několik jednotek,“ uvedli na Twitteru.

Hasiči lidem v okolí kvůli zplodinám z hoření doporučili nevětrat. Podle hasičů hořelo v rozsahu 30 krát 40 metrů a šlo o požár technologií v budově, která má pět pater. 

„Vedeme útok do vnitřku budovy i po žebříku, budova je rozdělena na několik úseků,“ uvedl v 16 hodin na Twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kafka. Po několika minutách upřesnil, že se požár nerozšířil do dalších budov. Chemici také měřili koncentrace zplodin v ovzduší. „Zplodiny hoření se do ovzduší nešíří. Už je možné větrat,“ uvedli hasiči. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že na místě hoří gumové těsnění. „Naštěstí to není odpad,“ dodal. Krátce po vypuknutí požáru na twitteru vyzval obyvatele, aby nevětrali. Primátor také vyrazil na místo, stejně jako záchranáři. „Zatím pouze z preventivních důvodů,“ uvedli na Twitteru. 

Police varovala řidiče před dlouhým zdržením v přilehlé Průmyslové ulici.

Spalovnu v Malešicích provozují Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město. Ve spalovně končí naprostá většina pražského odpadu.

Autoři: , , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat