Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Malíř-sprejer zaplatí škody

Česko

Chce se vyhnout trestnímu stíhání, domlouvá se s těmi, které poškodil

OSTRAVA Devatenáctiletý vyučený malíř z Ostravy bude muset hodně malovat, aby zaplatil škody, které způsobil jako sprejer. Opravy dvanácti tramvají a zdí domů, které znečistil, budou stát více než 120 tisíc korun.

Na splácení škod přistoupil dobrovolně - chce se tak vyhnout soudu a trestnímu stíhání. Zákon to umožňuje. Mladík podepisující se jako GSB začal tvořit své nápisy na zdech ve velkém na začátku letošního roku. „Už v roce 2005 byl kvůli sprejerství trestně stíhán, a to podmínečně,“ říká specialista ostravské policie Jiří Bulušek, který se zaměřuje právě na sprejerskou komunitu. Připomněl, že pachatele soud potrestal jenom za to, že své kolegy varoval před přicházejícími policisty. Prakticky okamžitě poté, co mu skončila lhůta podmínečného trestu, začal po ulicích v OstravěPorubě chodit se sprejem sám.

Sprejer GSP se již byl omluvit také Dopravnímu podniku města Ostravy a dohodnout splátkový kalendář. Tím, že hrubým hnědým fixem popsal dvanáct tramvají, vznikla firmě škoda zhruba za 16 tisíc korun. „Na splátkový kalendář jsme přistoupili. Že by se s námi takto chtěli různí vandalové vyrovnávat, sice moc obvyklé není, ale stává se to,“ řekl včera mluvčí podniku Miroslav Albrecht. Odmítá však, že by v poslední době zaznamenali nějaký ústup sprejerů: „Sprejerství je náš trvalý problém.“ Podle zákona, jenž má za cíl sprejerství potírat, se trestného činu poškozování cizí věci dopustí ten, kdo poškodí cizí věc postříkáním, pomalováním či popsáním barvou nebo jinou látkou. O trestný čin se jedná i v případě, když škoda nepřesáhne pětitisícovou hranici.

Odborník na sprejerské komunity Jiří Bulušek upozorňuje, že chycený sprejer GSP asi neměl mezi svými kolegy potřebnou autoritu. Jinak by prý mu nikdo nepřemaloval jeho portrét ženy na jedné z porubských zdí. „Tvořil i atypické figurální motivy, ty mu někdo přemaloval a on potom ženu ztvárnil zase znova,“ popisuje Bulušek rivalitu, která občas mezi těmito tvůrci panuje. Sprejery, kteří mají mezi „kolegy“ jméno, si prý nikdo z komunity přemalovat netroufne.

Policisté si věří, chytí prý více než polovinu sprejerů

Ostravští policisté říkají, že za rok ve městě spáchají sprejeři přibližně 250 až 300 trestných činů. Zhruba padesát až šedesát procent z nich se policii daří odhalit. Tato čísla jsou už zhruba čtyři roky přibližně stejná. „Situace je poměrně stabilizovaná, už zde není takový boom, jaký nastal po roce 1989,“ tvrdí komisař Bulušek.

Ostravští policisté už zjistili, jaký mají sprejeři smysl pro humor. Jednu kresbu velikosti deset metrů čtverečních totiž věnovali mluvčímu ostravských policistů Milanu Klézlovi. Only for Milan Klézl (Jenom pro Milana Klézla) stálo na již odstraněné kresbě.

Jiří Bulušek říká, že trestné činnosti sprejerství se nejčastěji dopouštějí mladiství a lidé do dvaceti let. Ti starší se prý buď začnou věnovat legální tvorbě nebo se pro ně Ostrava stane malou a oni odjíždějí do Prahy nebo do zahraničí. Ostravští sprejeři tak tvoří například v Polsku nebo na Slovensku. „Zrovna nyní řešíme dva případy právní pomoci se Slovenskem. Dva ostravští sprejeři vyrazili do Ružomberku stříkat po vagonech,“ říká Bulušek.

Co znamenala zkratka GSP chyceného sprejera, který ji občas měnil i na BSG, policisté netuší. „Pokud se podepisují třemi písmeny, jde většinou o znak celé skupiny, může jít o zkratky jejich přezdívek přeložené do angličtiny,“ vysvětlují kriminalisté. Policisté proto chyceného BSG podezřívají, že s ním spolupracovali ještě dva další lidé, kteří mu kryli při tvorbě záda. Jisté to ale není. „Sprejeři o sobě navzájem nemluví, za celou praxi jsem se setkal s maximálně dvěma případy, kdy sprejeři prozradili kamarády, kteří jim dělali zeď,“ říká Bulušek. Chycený sprejer při výslechu tvrdil, že adrenalinu už měl dost a nyní se chce věnovat tvorbě jen na těch místech, kde je povolena.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...