Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malované sklenice Venezie škodí zdraví

Česko

  14:41
PRAHA - Z barvy na ručně malovaných sklenicích Venezie se uvolňují zdraví škodlivé těžké kovy. Olovo a kadmium osmkrát překračuje povolený limit. Hygienici proto varují před jejich nakupováním a používáním.

sklenice Venezie

Sklenice Venezie mají tvar poháru s ouškem, jsou na nich ručně malované květinové motivy. První z typů má ústní okraj vyvedený v matné zelené barvě se zlatým proužkem, druhý typ v matné růžové barvě se zlatým proužkem.

Sklenice vyrábí firma Condec spol. s.r.o. z Třebechovic pod Orebem, distribuuje společnost NEVO s.r.o. z Prahy 3 a prodává hypermarket Globus v Kostelecké ulici v Praze 9.

Podle hygieniků barevné dekory sklenic zasahují až do míst, kterých se při pití dotýkají ústa. Z barvy se podle expertizy uvolňují olovo a kadmium v množství, které zhruba osmkrát překračuje povolený hygienický limit.

Škodlivé látky by se tak mohly dostat do organismu člověka. Výrobce a distributoři sklenic jsou povinni je ihned stáhnout z trhu. Na své náklady také musí spotřebiteli umožnit jejich vrácení, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat