27. února 2015 6:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj soused je podezřelý, volají častěji lidé po masakru v Brodě policii

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

PRAHA Pražští policisté mají po tragické události v Uherském Brodě, kde vrah s pověstí podivína zabil v restauraci osm lidí, více práce. Lidé jim totiž častěji volají, aby je upozornili na údajně podezřelé sousedy. Podezírají je hlavně kvůli obavám z nelegálního držení zbraní, ale také kvůli divným vzkazům na sociálních sítích či sms zprávám.

Smutná událost, při níž přišlo o život devět lidí včetně samotného střelce, zvýšila zájem obyvatel o lidi z jejich sousedství. Pachatel Zdeněk K. byl podle výpovědí lidí z místa jeho bydliště, exkolegů i rodinných příslušníků psychicky nemocný a střelbou v hospodě se chtěl pomstít. Několik let vůbec nevycházel domů, nestýskal se ani se svou matkou či synem. Podle jeho švagra měl také údajně psychicky týrat svou manželku. Byla to navíc rodina střelce, která měla jako první upozornit policii, že by mu měl být s ohledem na jeho zdravotní stav odebrán čerstvě vydaný zbrojní pas. 

A právě tento pomalu se skládající příběh o životě vraha vyvolává u některých obyvatel pocit nejistoty. Policejní telefony v Praze drnčí častěji. „Zatím to jsou převážně taková ta sousedská oznámení o podezření na neoprávněné držení zbraně nebo podezřelé esemesky či telefonáty, vzkazy na sociální síti a podobně,“ uvedla pro server Lidovky.cz pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Podle ní je zcela standardní, že oznámení na linku 158 roste. „Podobná událost zvyšuje ostražitost veřejnosti a počet znepokojivých telefonátů,“ sdělila s tím, že nejinak tomu bylo i po událostech ve Žďáru nad Sázavou nebo v období metanolové kauzy. „Konkrétní statistické údaje však pražská policie nesleduje,“ odmítla uvést, o kolik se zvýšil počet takových oznámení. V jiných krajích policie nárůst zatím neeviduje.

Policie taková oznámení nebere na lehkou váhu. „Každým oznámením se policisté zabývají se vší odpovědností, nechtějí cokoli podcenit či zanedbat,“ doplnila mluvčí. 

skŠárka Kabátová