Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Máme asi mnoho vody. A je levná

Česko

Stál u zrodu boje proti sinicím na Brněnské přehradě. Nyní Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu Akademie věd radí v tomtéž po celém světě. Třeba v Africe.

* Klasická představa o Africe je, že na mnoha místech jsou vděčni za každou kapku vody. Skutečně je zajímají sinice?

Když je vody málo, je třeba aspoň tu trošku mít pitnou. Se sinicemi pitná není. Lidé v Africe jsou chudí, ale mají rozum. Jestli to málo potravy, co máma sežene, její dítě vyzvrací, ptají se proč. A zelená voda, kterou pijí, je pro ně podezřelá. Proto problém už řeší i tamní vlády.

* Kde jsou tedy opatření dál? V našich podmínkách, či tam?

Zkusím to diplomaticky: Dál jsou tam, kde si lidé uvědomují hodnotu vody. A právě v Africe, ale i v Číně, severní Indii, lidé vědí, že voda je hodnota. A podle toho se k ní chovají. My máme vody zatím příliš mnoho a je příliš levná. Proto těch činů nebývá tolik, kolik slov.

* Ale právě do Brněnské přehrady se teď dává poměrně velké množství peněz...

To je pravda. Voda má průhlednost tři metry. To jsem neviděl za dvacet let, co tam odebíráme vzorky. Od roku 2000 bylo vždy zakázáno koupání, mnohdy před prázdninami. Teď by se měl jít každý podívat, jsou vidět ryby, detaily, kameny.

* Stál jste před třemi lety u zrodu plánů na oživení Brněnské přehrady. Nevymysleli mezitím někde v zahraničí něco lepšího?

Sinice jsou kosmopolitní, jsou na celém světě od australského Queenslandu až po Ameriku. Ale stačí se podívat do Bavorska. Tam se svou pověstnou precizností bilancovali, jak je to s fosforem, který je živinou pro sinice. Dělali rozsáhlé monitoringy i modely. A zjistili, že i když odstřihnou všechny zdroje, tedy obce nad 500 obyvatel, což je technologicky neřešitelné, přesto bude do vody kvůli hospodaření v krajině z malých obcí a farem přitékat ještě tolik fosforu, že to stále neumožní návrat do ideální podoby. Proto i tam volí variantu takzvaného srážení na přítoku – to je to, co vzniklo na přítoku do Brněnské přehrady u Veverské.

* LNMáme šanci boj se sinicemi vyhrát?

Spíš by to mělo být o hledání rovnováhy, o prevenci. Sinice jsou tady 3,7 miliardy let, znají své bojiště mnohem lépe než my, vždy si něco najdou. Jediná taktika je vyhladovět je – vybrat jim zásoby v sedimentech, i zásoby dovážené řekou z povodí. Opatření jsou puzzle, obří skládačka, z níž nelze vyhazovat části bez důsledku. Odpovědní musí rychle připravit právě projekty v povodí nad nádrží. Že se zbrzdily, je neomluvitelné, žádná chemie je nenahradí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!