Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máme platy, korýtka nepotřebujeme, říká lídr Pirátů Bartoš

Česko

  6:00
Praha - Předseda Pirátů Ivan Bartoš je přesvědčen, že jeho strana je na vysokou politiku připravená. Členství země v EU a NATO považuje za důležité.

Lídr pirátské strany Ivan Bartoš. foto: Richard Cortés

LN: Když by se vás volič zeptal na základní dělení „pravičák, nebo levičák?“, co byste mu odpověděl, že jste?

Předvolební speciál LN

Vychází denně do 20. října.

· Rozhovory s lídry

· Pohled do zákulisí stran

· Přehled slibů voličům

· Analýzy, servis

Nejsme první Pirátská strana, která toto dělení odmítá. V České republice toto rozlišení devalvovali různí politici svými kroky a názory. My se hodnotíme jako liberální a středová strana. Nejsme žádní technokrati, ale lidé, kteří mají sociální cítění a chápou, že politika není jen soutěž, ale kooperace. Zároveň nechceme brzdit šikovné lidi, což je mylně chápáno jako pravicové hledisko.

LN: Nehrozí, že se po případném vstupu do sněmovny stanete nečitelnými pro voliče?

Ze zkušeností z kampaně mohu říct, že na nečitelnost naráží především novináři, nikoliv voliči. S lidmi řešíme konkrétní problémy. Od doby, co Pirátská strana existuje, mají lidé přístup k našemu pirátskému fóru, kde řešíme naše problémy a bavíme se tam jako normální lidé. Na internetu najdete naše smlouvy, připomínky k zákonům, program – myslím, že jsme velmi čitelní. Naše postoje jsou konsenzuální. Názorová většina neválcuje nějakou těsnou názorovou menšinu. Nemáme proudy ani principiální vnitrostranickou opozici, která by stála proti centrálnímu vedení. Existují jen názorové skupiny, které řeší styl.

LN: Kampaň nyní děláte zároveň s prací. Jste připraven být politikem na plný úvazek a vzdát se současného zaměstnání?

Není možné, aby Nova dala prostor jen ČSSD a ANO, obrací se Piráti na vysílací radu

Mám 15letou praxi v oboru systémového architekta, což je poměrně ceněné povolání v oblasti ICT světa. Všichni Piráti kromě těch, kteří jsou uvolněni, jako například naši pražští zastupitelé, měli doposud politiku jako koníček. Já pracuji na IČO, tudíž vykazuji hodiny za svou činnost, která je dobře hodnocená. Počítám ale s tím, že politice se budu věnovat na plný úvazek. Po tomto našem rozhovoru odcházím zrovna na tříhodinovou schůzku s jedním z klientů. Tím chci poukázat na to, že moc ani peníze nejsou mou motivací ke vstupu do vysoké politiky. Piráti v civilním zaměstnání nemají špatné platy, tudíž nepotřebujeme žádná politická korýtka.

LN: Ještě pár let nazpět byli Piráti spíše monotematickou „IT“ stranou, zatímco dneska jste stranou, která se zajímá o daně, mzdy nebo zahraniční politiku. Byla to úmyslná změna strategie?

Piráti už historicky měli širokospektrý program. Problém však je, že pokud za vámi někdo nestojí a necpe do vás dvacet třicet milionů, což byly Věci veřejné Víta Bárty nebo Úsvit ovládaný Vítem Bártou, nemáte příliš šanci přes různé sociální bubliny prorazit a odprezentovat, že jste plnohodnotná strana. Z toho důvodu jsme se nyní v kampani rozhodli, že jako první část programu představíme téma financí. Každého zajímá, kolik peněz bude mít na konci měsíce v peněžence. Podařilo se nám prorazit v průzkumech a pohybovat se nad pěti procenty. V tuto chvíli už jsme rozbili i klišé, že jsme jen stranou pro mladé. Pronikli jsme do novin, televizí a rádia, díky čemuž můžeme naplno představit svůj program.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...