Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
19. dubna 2010 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mamlas Topolánek a zločinecký obličej Langer, píše v knize Rath

David Rath v Otázkách Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Otázkách Václava Moravce | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Schlafenberg (česky Spící kopec), Vrtošivý Bůh, Zdravotní bakalář, nebo už proslulý Chlap s gulami či Blbec z Horní Dolní, to jsou jen některé části názvů kapitol nové knihy středočeského hejtmana Davida Ratha, ve které se v předvolební kampani pustí do svých politických oponentů.

"Berte ji prosím i trochu jako nadsázku, pokus o sarkastický či černý humor, a to i v případech, kdy zde popsané příběhy a fakta se zakládají na pravdě a ne jen na drbech či pomluvách," píše Rath v úvodu své knihy Významní čeští pravicoví politici.

Rathova kniha doposud nevyšla, středočeský hejtman však serveru Lidovky.cz poskytl ukázky, z nichž je patrné, že své konkurenty nijak nešetří.

Co také napsal o Topolánkovi

Osobně jsem ho poprvé v životě navštívil ještě jako prezident lékařské komory. Byl právě docela čerstvě zvolen do čela ODS a přijal mě ve své pracovně v Senátu. Z oken měl nádherný výhled do zahrad Valdštejnského paláce. Ten jsem mu pochválil. Okamžitě vychrlil "mam peknu kancelár, robota mňa baví" a hřmotně se rozesmál. Vůbec mu nevadilo, že se směje úplně sám. Aniž by mě předtím znal, přidal následně nějaký vtípek na adresu svého předchůdce Václava Kaluse a krátce ho zparodoval použitím jeho opakovaných sousloví "je to opravdu, ale opravdu falešné…" následoval opět hodně hlasitý smích. Ohodnotil jsem ho jako celkem milého chlapíka, který se tak trochu shodou okolností dostal tam, pro co nemá ani schopnosti, ani vzdělání, ani vychování.
.....
Zajímavý je i Topolánkův antikomunismus. Přitom Topolánkův otec byl komunistou a on sám chodil na vojenské gymnázium, což byla snad nejkomunističtější střední škola, která za minulého režimu existovala. Topolánek se ve sněmovně dokonce snažil vypadat jako disident a jasně prohlašoval, že byl z politických důvodů z této školy vyloučen. Tato lež mu celkem prošla.
...
Z jeho projevů se zvláště v poslední době vytrácí veškerá jiná témata, než téma jakéhosi neustálého imaginárního zápasu o směřování naší země. Bohudíky naše země si už vybrala. Je v NATO a v EU a nikam jinam směřovat nechce. Neustálým omíláním nesmyslu však Topolánek může způsobit pravý opak toho, co asi zamýšlí. Můžou se najít lidé, které by jinak ani nenapadlo, že můžeme směřovat někam jinam, než směřujeme. Ale když o tom neustále mluví ten " mamlas" Topolánek, tak co když na tom vlastně něco je. Jakýsi Jakešovský syndrom.

David Rath se věnuje i svému "nejoblíbenějšímu" politikovi - Ivanu Langerovi.

Co také napsal o Ivanu Langerovi

Doktor medicíny, který nikdy neléčil pacienty, neboť okamžitě po studiu vplul do politiky. Také doktor práv, který nikdy nehájil žádného klienta před soudem, neboť studoval při své politické kariéře.
...
V mládí hrál ochotnické divadlo, a to mu zůstalo dodnes. Rád by představoval milého a seriózního politika, ale kombinace jeho vzhledu a ochotnického hereckého výkonu způsobila, že mu to téměř nikdo nevěří. Přemýšlel jsem, zda je opravdu tak odpudivý, jak vypadá a zda jeho neoblíbenost je projevem objektivního zhodnocení, nebo jen produkt virtuální reality médií. Za prvé republiky mělo četnictvo příručku o zjevech kriminálních, kde byly vyobrazeny typy zločineckých obličejů. Doba pokročila a my víme, že nelze podle vzhledu určovat věrohodnost jeho nositele, ale ať je to jak chce, tak první dojem dělá hodně. Ivan  Langer by mohl být v té prvorepublikové učebnici vyobrazen.
...
Prakticky žádný jiný politik ve mně osobně nebudí takový odpor jako Ivan Langer. Proto jsem se s ním nikdy přímo nebavil. Jediným neoficiálním setkáním byl okamžik, kdy jsem seděl ve sněmovně u stolu zpravodajů a měl ministra Langera za zády a ten mě šeptem sprostě urážel výrazy, které jsou nereprodukovatelné. Asi mě chtěl vyprovokovat.

Obsah Rathovy knihy

aniMiloslav Janík
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...