Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Manažeři Rio Tinto přiznali korupci

Česko

Čtveřici obviněných zaměstnanců těžařského koncernu Rio Tinto hrozí až pět let vězení. Včera se totiž v Číně přiznala k braní úplatků, i když v menší míře, než o jaké mluví žaloba.

ŠANGHAJ První den třídenního soudního procesu s pracovníky nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto přinesl velké překvapení. Přestože firma až dosud trvala na tom, že její zaměstnanci jsou nevinní, musela si včera vyslechnout z jejich úst částečné přiznání.

Skupinu obviněných tvoří tři Číňané - Liou Cchaj-kchuej, Ke Min-čchiang a Wang Jung - a Australan Stern Hu. Ten byl hlavním vyjednavačem firmy Rio Tinto během jednání s čínskými ocelárnami o ceně dodávek železné rudy. Peking v té době vyžadoval výraznou slevu proti předchozímu roku, firma však na nižší cenu nechtěla přistoupit. Čtveřice obviněných byla zadržena ve svých domovech loni na začátku července. Od té doby byla držena ve vazbě. Stern Hu byl obviněn z přijímání úplatků v celkové výši zhruba 17,5 milionu korun. Podle australského deníku The Sydney Morning Herald měl tuto částku přijmout nadvakrát, a to ve výši jeden milion juanů a 790 tisíc dolarů. Liou měl vzít úplatky ve výši 3,7 milionu juanů, Ke více než 6 milionů juanů a Wang zhruba 70 milionů juanů. Uvedl to pro agenturu Dow Jones právník Tao Wuping. Včera se k přijetí úplatku přiznal nejen Australan Stern Hu, ale i všichni tři čínští zaměstnanci firmy. Wang sice obvinění nejdříve odmítal, později se ale přiznal, ovšem k mnohem nižší částce, než jakou podle obžaloby přijal.

Za úplatkářství v Číně hrozí až pět let vězení. Kvarteto obviněných však může dostat až sedm let navíc. Čelí totiž i obvinění z krádeže tajných informací. Tato část žaloby se bude u soudu projednávat dnes. Zatím však není jasné, jak se k tomuto obvinění může soud postavit. Čin, jehož se podle obžaloby zaměstnanci Rio Tinto dopustili, by totiž podle některých expertů v jiných zemích za krádež obchodních tajemství ani průmyslovou špionáž zřejmě považován nebyl. Jde prý hlavně o informace tržního charakteru. Samotné Rio Tinto zatím odmítá probíhající spor komentovat s tím, že s vyjádřením počká až na konečný verdikt soudu. „Loni byli čtyři naši zaměstnanci zadrženi v Šanghaji. Tato záležitost nám pochopitelně dělá velké starosti. Mohu jen říci, že zdvořile čekáme na výsledek čínského soudního řízení,“ uvedl ředitel Rio Tinto Tom Albanese během podnikatelského fóra v Pekingu. Zároveň Čínu ujistil, že se firma bude snažit upevnit další spolupráci s touto asijskou velmocí.

K určité roztržce v australskočínských vztazích došlo již zhruba měsíc před zatčením souzené skupinky zaměstnanců. Tehdy Rio Tinto zrušilo dohodu v hodnotě 19,5 miliardy dolarů s čínskou státní firmou Chinalco. Australané tehdy dali přednost čínskému rivalovi BHP Billiton, píše britský server BBC. Tento krok sice Peking rozladil, ale od té doby již došlo k narovnání vztahů. Například minulý týden Rio Tinto podepsalo dohodu právě s firmou Chinalco. S tou budou společně provozovat obrovský železný důl v Guineji.

Ostře sledovaný soudní proces, který včera začal v Šanghaji, se koná bez přítomnosti zahraničních zástupců tisku. Ti totiž nemají do soudní síně přístup. Ze soudního přelíčení jsou přitom vyloučeni i zaměstnanci Rio Tinto a australští diplomaté. Vstup má povolen jen australský vrchní konzul v Šanghaji Tom Connor. Čína varovala, aby se Austrálie nesnažila případ politizovat. Australský premiér Kevin Rudd však řekl, že jeho vláda bude průběh soudního přelíčení monitorovat.

Autor: